PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=863370}
4,7 1 012
ocen
4,7 10 1 1012
5,0 21
ocen krytyków
Głupcy
powrót do forum filmu Głupcy

Reżyser ma aspiracje do robienia ambitnego kina. Niestety stosuje tanie chwyty. Osobę z niepełnosprawnością przedstawiono wyłącznie jako balast. Ja rozumiem, że film ma zmusić do refleksji. Jednak pokazanie osoby niepełnosprawnością w pampersie to nie jest sztuka. To odzieranie z godności osób z niepełnosprawnością. Teraz część społeczeństwa może pomyśleć, że większość osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym nosi pampersy i trzeba się nimi opiekować. Zabrakło mi chociaż odrobiny humoru, oderwania się. Kiedyś obejrzałam film Jak pies z kotem. To jest przepiękny film z humorem, lekkością, mówiący o trudnych sprawach, ale z szacunkiem dla bohaterów. Po prostu życiowy. Życie to nie jest tylko znój i trud.
Nawet w najgorszej sytuacji życiowej ludzie potrafią mieć w sobie optymizm. Główna bohaterka w relacji z każdym ma jakiś problem. Reżyser umieścił zbyt wiele wątków w jednym filmie. Mógł się skupić na jednym, a zrobić to porządnie z szacunkiem dla swoich bohaterów. Wyszłam z kina wycieńczona psychicznie z poczuciem beznadziejności życia. Absolutnie nie przeżyjemy catharsis przy tym filmie. Odradzam każdemu. Chyba, że ktoś jest masochistą.

ocenił(a) film na 7
Kamila_ig

Porównywanie osób chorych z tych dwóch filmów to nieporozumienie. I osoba tak chora jest balastem, nie oszukujmy się. To też tabu, o którym się nie mówi oczekując od osób sprawujących nad nimi opieki jakiegoś durnego optymizmu, szlachetności i bohaterstwa. Nie, to jest horror.

Agatonik

Znam parę osób z niepełnosprawnościami, rozumiem, że ich życie to nie jest sielanka. Jednak reżyser ma ewidentne skłonności do ekshibicjonizmu w imię jego definicji sztuki. Film Chce się żyć. Również opowiada o życiu osoby z ciężką niepełnosprawnością, ale w sposób empatyczny, z szacunkiem wobec osób z niepełnosprawnościami. Epatowanie fizjologią i nagością to nie jest sztuka. Mocno nie fair wobec tych osób. Reżyser ma chyba dewizę, że im ciężej tym lepiej. No niestety nie. Film absolutnie nie dla mnie.

ocenił(a) film na 7
Kamila_ig

A dla mnie to jest realizm nie sztuka. Widzę coraz częściej skłonność do swego rodzaju romantyzowania opieki nad osobami tak ciężko chorymi. A to właśnie jest w 90% czysta fizjologia.

Agatonik

Rozumiem i szanuję. Mi po prostu zabrakło w tym filmie odrobiny oddechu. Zbyt ciężki dla mnie.

ocenił(a) film na 7
Kamila_ig

"Nawet w najgorszej sytuacji życiowej ludzie potrafią mieć w sobie optymizm" - zwłaszcza ci, co popełniają samobójstwa

ocenił(a) film na 3
Kamila_ig

lmao

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones