PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32049}

Fanatyk

The Believer
7,4 114 893
oceny
7,4 10 1 114893
7,5 20
ocen krytyków
Fanatyk
powrót do forum filmu Fanatyk

To jego rozerwanie było aż śmieszne. Główny bohater w jednej scenie próbuje zastrzelić Żyda, a w kolejnej idzie w jarmułce do synagogi. I tak na przemian. W 'American History X' przemianę jestem jeszcze w stanie zrozumieć, bohater miał na to trzy długie lata. A tutaj co scena to postępuje inaczej. Wychodzi na to, że bohater jest zwykłym pozerem, która udaje albo stara się na siłę 'zagłuszyć' swoje korzenie, bo jak widać tradycja żydowska jest w nim cały czas żywa. W zasadzie nie było to nawrócenie, ale przestanie udawania tego kim się nie jest. Ot taki zbuntowany Żyd, który musiał się wyszumieć.
Głównym bohaterem jest Żyd, więc nie było mowy o dumnym przedstawicielu rasy białej i w sumie nie muszę znowu się irytować, że kolejny film ukazuje oświecenie białego, który nagle odkrywa swoją miłość i poszanowanie dla innych ras.
Czy stworzenie filmu o inteligentnym i wierzącym do końca w swoje racje białym człowieku byłby rasizmem? Zastanawia mnie, że w trakcie filmu przedstawiane są dosyć logiczne twierdzenia, a nawet fakty dotyczące czy to Żydów czy imigrantów ('American History X'), a nagle koniec filmu każe nam domyślać się, że jednak były błędne i złe. Bo musimy kochać Żydów i kolorowych. Za to nigdzie nie jest powiedziane, że oni nas też, bo są z natury pewnie tak szlachetni, że to nie ulega wątpliwości.
PS. Ta dziewczyna (Carla?) poza jawnie żydowską urodą jest też niezłą szmatą, co? Raz przyjaciel matki, raz Żyd, farbowany antysemita.

ocenił(a) film na 6
necronaut

"a nagle koniec filmu każe nam domyślać się, że jednak były błędne i złe."

Dobrze powiedziane. Ten film jest pro-żydowski. Ukazuje faszystów jako tępaków, żydów jako nie wiadomo jak dobrych. Szczerze nie rozumiem za bardzo postawy głównego bohatera. Może ktoś napiszę coś o jego postawie(raz faszysta, raz żyd). Dawno nie widziałem ta pokręconego filmu. Czemu ostrzegł żydów ,a sam został ,gdy wybuchła bomba. Wkurzyło mnie te zakończenie. 4/10

ocenił(a) film na 6
necronaut

anyway moim zdaniem gorszy od Roomper Stomper i American History X. Z tej trójki zdecydowanie najslabszy, i najbardziej pokręcony, co nie znaczy że daje najwięcej do myślenia i ect.

ocenił(a) film na 5
necronaut

na kilometr widac ze ten film to marna propaganda skierowana przeciw skinom i im podobnym. Chodziło im o to by pokazać jak bardzo błędne jest ich rozumowanie a żydy tak naprawdę są dobre i wszyscy ich tępią za nic. taka sytuacja wymusza na ludziach litość i pobłażanie wobec żydów (i tu sceny jak hitlerowiec zabija dziecko) a co za tym idzie mogą robić co chcą bo przecież ci biedni ludzie tak strasznie nienawidzeni przez świat nie mogą być źli......
Swoja drogą to dziwne że cały świat prześladuje żydów a nie np Hiszpanów albo Węgrów, że istnieje antysemityzm a nie ma antyhiszpanizmu...

ocenił(a) film na 9
Bonus_PL

To jak wytłumaczysz prześladowania np. Ormian przez Turków?To nie jest kwestia,że jest się Żydem,że cie prześladują,tylko to jest kwestia mniejszości narodowych i postaw nacjonalistycznych w danym kraju.Tu chodzi o ksenofobie i o świrów którymi są skinheadzi.Chodzi też o to,że Żydzi to narodowość,która bardzo dobrze potrafi sobie radzić i to miało im za złe wiele narodów.Żeby nie było,że jestem Izraelofilem, bo nie jestem.Film jest może przejaskrawiony w niektórych momentach, ale o to w nim chodzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones