PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32049}

Fanatyk

The Believer
7,4 114 896
ocen
7,4 10 1 114896
7,5 20
ocen krytyków
Fanatyk
powrót do forum filmu Fanatyk

Film słaby

ocenił(a) film na 1

Tematyka może i ciekawa, ale film kompletnie nierealistyczny. Danny jako postać jest nieprzemyślany: raz wykłada, że chce zabić Żydów, innym razem przekonuje do miłości do nich. Jego przemiana jest nieuzasadniona. Ok, to nie tak, że nie rozumiem - znienawidził swoją własną religię. W takim razie, dlaczego wciąż otacza Torę taką czcią? Obwija się chałatem, a na to koszulka ze swastyką - po co? Zagadka stulecia.
Matka widząc go w swastyce na piersiach reaguje: "Och, zdejmij to, czy wiesz, co to znaczy?". Żadnych awantur, poważnych rozmów, nic. Osobiście uważam to za co najmniej sztuczne, ale co ja tam wiem.
W filmie kompletnie brak emocji, śledzi się go ciężko, postępowanie bohaterów nie jest uzasadnione psychologicznie. A już kuriozum jest Carla, nazistka zafascynowana judaizmem.
Oglądając niektóre sceny z filmu, zastanawiałam się, po co właściwie się tam znalazły. Mam na myśli chociażby scenę bójki pomiędzy nazistami w lesie. Spokojnie możnaby to wyciąć.
Generalnym przesłaniem filmu jest: judaizm jest bez sensu. Właściwie najlepszym rozwiązaniem dla każdego Żyda jest zostać nazistą i wysadzić kilka synagog. Hm, chyba nie podzielam tego punktu widzenia.
Osobiście nie polecam, choć podobno niektórym się podoba. Do mnie film, delikatnie mówiąc, nie przemówił.

ocenił(a) film na 8
Honti

Wiesz czym jest konflikt wewnętrzny? Nie? Może poczytaj i potem zabieraj się za tworzenie takich tematów.
W tym filmie brakuje emocji? Ile % filmu oglądałeś? 5?
Przesłaniem filmu jest, że judaizm jest bez sensu? Rozmawiałeś o tym ze swoim terapeutą?

Nie pozdrawiam.
Nie jaram się.

Xedrios

Jak można aż tak nie zrozumieć absolutnie niczego z tego co się oglądało

Honti

Mi brakuje jakiegoś wyraźnego punktu zwrotnego, w którym bohater rzeczywiście powrócił do swoich korzeni żydowskich. Nie wierzę, że nagle się tak zmienił (i to z takiego radykała!).

ocenił(a) film na 8
miglu149

chyba to jest ten moment gdzie rozmawiał ze starszymi ludzmi co przeżyli Holocaust- ta historia o małym chłopcu nabitym na bagnet na oczach ojca-gdzie Danny sie zdenerwował że on by walczył- że on w przeciwieństwie do nich by zabił swoich wrogów- a potem pomyslał,że on mógł być tym ss-manem

ocenił(a) film na 8
miglu149

Przecież tak naprawdę to nie było żadnego punktu zwrotnego. Do samego końca planował wysadzenie synagogi wraz z modlącymi się żydami, niemniej plany nieświadomie pokrzyżowała mu dziewczyna, nie potrafił się zdobyć na zabójstwo również jej, a nie mogąc przekonać jej po cichu do wyjścia, spontanicznie, acz pewnie nie bez żalu, zdecydował się na ewakuację towarzystwa.

ocenił(a) film na 9
Honti

Matka widząc go w swastyce na piersiach reaguje: "Och, zdejmij to, czy wiesz, co to znaczy?".

A nie była to siostra?

EwaMonika

Wielka różnica zmieniająca totalnie odbiór filmu... ;)

ocenił(a) film na 9
ntx

Myślę, ze tak...siostra nie wychowuje Danniego, tylko matka. A jesli jako rodzenwo za sobą nie rpzepadali to ma w nosie co porabia baraciszek, więc argument o braku powaznych rozmów odpada.

BTW nie ustosunkowuj sie do filmu tylko do jednego z argumentów Hnti. Ze szczegółów skałda się całośc:)

EwaMonika

Ja sobie tylko zażartowałam!

ocenił(a) film na 9
ntx

No i dobrze:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones