PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32049}

Fanatyk

The Believer
7,4 114 896
ocen
7,4 10 1 114896
7,5 20
ocen krytyków
Fanatyk
powrót do forum filmu Fanatyk

średni

ocenił(a) film na 5

bohater niby łobuz, a jednak działacz polityczny, niby antysemita, a żyd- poza tym skąd taka nienawiść do Żydów u młodego faceta, 60 lat po wojnie, w kraju, którego antysemityzm nie dotknął?? a zakończenie całkowicie pozbawione sensu, spodziewałam się czegoś bardziej logicznego

ocenił(a) film na 9
Friva

czyli wada jest, ze bohater nie jest skonstruowany prosto jak cep? w tym sens tego filmu... tu chodzi wlasnie m in o ta jego "dwojakosc", o to wlasnie, ze jest zydem i antysemita
a antysemityzm moze wystepowac wszedzie niezaleznie od wieku czy kraju ale to nie w tym jest rzecz
czy Ty wogole to ogladales? obejrzyj jeszcze raz
w filmie jest cala banda antysemitow, cala organizacja, mlodych i starych i wierz mi: TACY LUDZIE NAPRAWDE ISTNIEJA, to nie jest wymysl na rzecz fabuly

a skad antysemityzm u bohatera akurat? wydaje mi sie, ze miedzy innymi o tym wlasnie jest ten film
przez pol filmu mozesz obserwowac flashbacki i sluchac ideologicznych wywodow bohatera, ktore naprowadza Cie na to skad u niego antysemityzm

Friva

Kraju którego antysemityzm nie dotknął? Chyba żaden inny kraj na świecie (może poza Austrią) nie ma takich problemów z ruchem neonazistowskim, który zakłada m.in. eksterminację żydów.

ocenił(a) film na 8
Friva

Twój post jest płytki bardzo strasznie płytki... Obejrzałeś 10 minut filmów jak depcze po nogach tego żyda ?
Ogólnie w tym filmie nie chodzi tylko o sam antysemityzm,tylko ogólnie o nienawiść czy to żydów do arabów i odwrotnie czy każdego innego człowieka do innych ludzi.Żeby trafić o co chodzi w tym filmie trzeba trochę pomyśleć...To jest tylko jeden aspekt który napisałem a jest ich wiele wiele więcej.

P.S Zakończenie przedstawia po prostu "nicość" jak sam powiedział Judaizm nie opiera się na logice..Jak dla mnie arcydzieło :)

ocenił(a) film na 9
Friva

akcja filmu odgrywa się w latach '60 więc raczej nie 60 lat po wojnie

ocenił(a) film na 8
jagoleks

nie kompromituj się, nie ma w tym filmie nawet retrospekcji z lat 60. Film jest z 2001 i dotyczy współczesności

ocenił(a) film na 10
Eryczek

Proponuje obejrzeć dokładnie film!
Moim zdaniem bohater po prostu się boi, a wszystko co w nim siedzi, wypływa z niego w agresji.
Zauważcie że już na samym początku, gdy jest scena gdy będąc dzieckiem(żydem) wypowiada się na lekcji, jego zdanie jest negowane przez nauczyciela, który chce narzucić mu to co jest w torze(jak wiadomo żydzi się tego trzymają). Jednak bohater tego nie rozumie, i ma inne przekonanie, i przez złe nastawienie nauczyciela na ludzi z innym zdaniem, się buntuje.
Zaczyna bardzo nienawidzić żydów, i mówi że chce zabić jakiegoś. Tak naprawdę chodzi mu o siebie samego, chce zabić w sobie żyda, chce być tylko skinheadem.
Końcówka pokazuje nam tą nicość, że jesteś cały czas w jednym miejscu, nic się nie zmienia (stąd to bieganie w kółko po schodach).
Po za tym Danny sam był żydem, więc wiedział dobrze jacy są, a Ci ludzie u których 'pracował' i mówił do innych ludzi, po prostu chcieli go wykorzystać.

ocenił(a) film na 7
aguku1994

Ten danny to jak sam tytuł filmu wskazuje FANATYK. Chłopak który nic nie wie o życiu i postanawia zostać antysemitą... Kiedy ludzie którzy przeżyli wojnę opowiadają mu jak byli traktowani przez faszystów, on uważa że to była wina tych ludzi...nie sprzeciwili się, byli bierni. Potrafi oceniać, krytykować ale sam nie wie jak by się zachował. Z jednej strony jest żydem a z drugiej antysemitą, jest rozdarty...

ocenił(a) film na 5
michel20

Tytuł filmu "The believer", czyli chodzi o wyznawcę. Nie podobała mi sie niespójność w zachowaniu głównego bohatera, słabo pokazane przemiany. A jak był rozdarty, to ciekawe kim byłby w obozie koncentracyjnym: żydem czy nazistą?

ocenił(a) film na 7
qqryqu

gdyby był w obozie koncentracyjnym to wtedy może by coś zrozumiał i nie musiałby być rozdarty...ale trafna uwaga z Twojej strony:)

ocenił(a) film na 8
aguku1994

Wg mnie Danny nie jest antysemitą per se, ideologię rasistowską kupuje w całości tylko po to, aby należeć do jakiejś grupy. A własna grup etniczna mu nie odpowiada, ponieważ religia judaistyczna ma mnóstwo nieścisłości, jest pełna absurdów (jak zresztą wiele religii) i on to wytyka, za co jest niezrozumiany i wykluczany przez żydowskich ortodoksów. Gdyby trafił na rozsądnego i przekonywującego nauczyciela, nie zostałby nazi-skinem (bo tylko taki skin jest rasistą). Dopiero pod koniec filmu spotyka Żydów, którzy rozsądnie i z dystansem podchodzą do swego wyznania i polityki Izraela i tym samym dostrzega, że jego nienawiść nie jest dobrym sposobem na życie.

użytkownik usunięty
Friva

jak ty to oglądałeś? przecież są sceny wyjaśniające myślenie głównego bohatera. a antysemitą można być wszędzie niezależnie kiedy była wojna. żydzi dzisiaj są u władzy nawet w Polsce. poza tym Danny nie był do końca antysemitą ale trzeba uważnie oglądać film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones