PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=832326}
5,5 3 215
ocen
5,5 10 1 3215
6,7 33
oceny krytyków
Eastern
powrót do forum filmu Eastern

Wreszcie biblijne "oko za oko", posiadanie broni (przecież wiemy, że Polak ciągle walczył i szabelka to jego druga natura) i oczywiście nie trzeba by chodzić do sądów (wiadomo: elita i znienawidzona kasta). No i oczywiście "honor", odmieniany przez wszystkie możliwe przypadki przez niektóre środowiska. Nie ma to jak po prostu strzelić sąsiadowi w łeb, bo krzywo na nas popatrzył, a być może nawet obraził uczucia religijne. Jestem przekonana, że właśnie takie prawo i sprawiedliwość byłyby dla wielu przekonujące.
Sam film mimo wszystko bardzo oszczędny, intrygujący, ciekawy i oby pozostał tylko dystopią. Młode aktorki zagrały przekonująco.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

O ile mi wiadomo wendeta w Polsce nigdy się nie przyjęła. Nie spotkałem się nigdy u współczesnych Polaków z wypowiedzią zachwalającą wendetę. Uważam, że ta wycieczka pod adresem Polaków/konserwatystów jest w tym kontekście pozbawiona jakichkolwiek podstaw.
Natomiast sugestia, że biblia zachęcała do wendety jest albo celowym kłamstwem/manipulacją albo przejawem ignorancji autorki.
Cała wypowiedź jest bliska mowie nienawiści, nad czym głęboko ubolewam.

ocenił(a) film na 7
Quohog

a biblijne oko za oko, ząb za ząb - to nie zemsta?

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Zasada oko za oko była powszechna wśród pierwotnych kultur i powstała właśnie dlatego, aby zapobiegać samosądom i wendecie. Spotyka się ją jeszcze przed biblią np. w Kodeksie Hammurabiego (XVIII w. p.n.e.) więc nie była wynalazkiem Izreaelitów, a tym bardziej chrześcijan.
Zasada była elementem prawa i adresowana była do sędziów, aby wydawali wyroki sprawiedliwe, ani zbyt łagodne, ani zbyt surowe – słowem, aby kara była adekwatna do czynu. Stosowanie kary adekwatnej do czynu i jej nieubłaganość miało zapobiec popełnianiu przestępstw. Zasada miała być więc przestrogą dla potencjalnego przestępcy, że niechybnie spotka go kara adekwatna do czynu, a nie czynnikiem nakręcającym bezsensowną spiralę zbrodni. Oczywiście całkiem często znajdywali się ludzie, którzy interpretowali tę zasadę po swojemu i wykorzystywali ją do wendety – niestety, tak to już jest, że człowiek potrafi splugawić nawet najpiękniejszą ideę. Dlatego biblia wyraźnie przestrzegała przed takim interpretowaniem zasady. Mówił też o tym (podobno – nie wiem, bo nie widziałem) Jezus w swoich kazaniach: Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb. Ja jednak wam mówię: Nie stawiajcie oporu niegodziwemu; ale temu, kto cię uderzy w prawy policzek, nadstaw i drugi (Mateusz 5:38, 39).
Dlatego właśnie uważam, że Twoja wypowiedź prezentuje fałszywy lub celowo wypaczony pogląd z wszelkimi tego konsekwencjami.

ocenił(a) film na 7
Quohog

Na szczęście, chociaż się różnimy nie musimy się kłócić ani też do upadłego bronić "honoru" swojej wypowiedzi

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Ja się mogę określić jako tradycjonalista i konserwatysta(chociaż zależy w jakim sensie,bo życie czarno-białe nie jest),ale ten film mnie nie zachwycił.

ocenił(a) film na 7
kleju30

Na szczęście życie czarno - białe nie jest. I dlatego każdy może oceniać zgodnie ze swoimi odczuciami. Różnorodność wzbogaca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones