PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111346}

Dzika planeta

La Planète sauvage
7,8 6 380
ocen
7,8 10 1 6380
7,7 12
ocen krytyków
Dzika planeta
powrót do forum filmu Dzika planeta

"Dzika planeta" jest długoletnim projektem René Laloux i Roland Topor. Pierwszy z nich swe fantazje wyniósł ze szpitala psychiatrycznego, gdzie pracował. Drugi to prawdziwy człowiek orkiestra: pisarz, rysownik, reżyser i scenarzysta, którego talent mógł tylko rozwinąć tą współpracę. Materiałem wyjściowym stała się powieść Stefana Wula, ale nie treść jest tu głównym magnesem.

Mamy do czynienia z dziełem niezwykłym. Animacja kojarzy się z komiksem, ale idealnie wpasowuje się w filmową konwencję. Czasami ruch na planszach zamiera zupełnie, by po kilku minutach w wierze akcji przyspieszyć tempo do maksimum. Rysunki są wykonane z niezwykłą dbałością, bogate w niezliczoną ilość odcieni, których nie potrafię nawet nazwać. Na pewno nie było łatwo stworzyć świata, który widzimy na ekranie. Zamieszkująca go fauna i flora niczym nie przypomina ziemskiego ekosystemu. Autorzy musieli dotrzeć do głębi własnej wyobraźni by wydobyć coś takiego.

Sama opowieść jest wciągająca... Do pewnego momentu. Miałem niestety wrażenie, że po 5 latach pracy, twórcy mieli już dość. Zakończenie jest więc zrobione "na szybko": kilkanaście lat z życia bohaterów zobaczymy w 10 minut. Finał nie należy do przemyślanych. Przez to film zupełnie gubi swój rytm, a co za tym idzie, pozostawia wrażenie zawodu.

Prócz tego nie mam żadnych zastrzeżeń. Świetna animacja, godna uwagi nawet widzów na co dzień omijających ten gatunek z daleka.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Miałam ten sam problem pod koniec. Jak się okazało, że film się skończył, wyraźnie czułam, że czegoś mi brak i chętnie obejrzałabym kontynuację. Tyle że to nie dalszych losów mi brakowało, a właśnie szczegółowego rozwinięcia i zakończenia, które zostało potraktowane po łebkach. Być może autorzy porwali się z motyką na słońce i brakowało im konkretnych argumentów do rozwiązania problemu. No bo kimże są Omowie w porównaniu do Draagów :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones