PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=536375}

Duży zeszyt

A nagy füzet
7,1 1 987
ocen
7,1 10 1 1987
Duży zeszyt
powrót do forum filmu Duży zeszyt

wybitny

ocenił(a) film na 9

Uwaga dla wszystkich miłośników kina! Niestety, jak to prawdziwe perły wypierane są przez tandetne błyskotki, tak ten mądry, głęboki, tragiczny i piękny film zaginie pewnie gdzieś pomiędzy śmieciami.
W efektach i nastroju przypomina trochę cudowny La Science des rêves (Jak we śnie), choć to film dużo cięższego kalibru. To film o tym, czym jest wojna i jakie spustoszenie czyni w ludzkich sercach ale i o bohaterstwie i przyspieszonym, dramatycznym dojrzewaniu w bardzo trudnych warunkach.
Arcyświetna gra aktorska Babci (Piroska Molnár), bohaterowie skrojoni według bardzo szczegółowej miary i absolutnie niezwykła historia to niewystarczające argumenty za tym żeby ten film zobaczyć.
Ten film trzeba zobaczyć tylko dlatego, że jest on arcydziełem

ocenił(a) film na 7
misssonikyouth

gdzie miałeś okazję zobaczyć?

ocenił(a) film na 9
druid_3

W ramach 54-go Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Salonikach. Film był pokazywany dwa razy.

ocenił(a) film na 5
misssonikyouth

Mam nadzieje że będzie można się dowiedzieć wkrótce, kiedy film będzie miał naszą premierę. A może Ty jesteś wtajemniczony?

ocenił(a) film na 9
Dziuchni91

niestety, nie mam pojęcia jak można go zobaczyć w Polsce. Isohunt został zawieszony, a tam kiedyś widziałam, jakiegoś jednego torrenta, ale nawet nie wiem czy działał

ocenił(a) film na 6
misssonikyouth

Co to za wojna? II Wojna światowa, wojna węgiersko-sowiecka w 1956, czy może inny konflikt?

ocenił(a) film na 5
doliwaq

Z tego co wiem to chyba chodzi o II WŚ

ocenił(a) film na 6
Dziuchni91

A wiesz może, czy przewija się tu cała wojna, czy tylko jej część np. tylko okres walki z Sowietami i Rumunami?

ocenił(a) film na 5
doliwaq

Akcja filmu dzieje w latach 1944-45. Opowiada historię dwóch braci, bliźniaków którzy mają 12 lat. Dzieci zostają wysłani do domu babci, (ze strony matki, obie kobiety nie widziały się 20 lat i babci nienawidzi swojej córki co odbija się na jej relacjach z wnukami. W sumie tak wygląda fabuła z grubsza..

ocenił(a) film na 6
Dziuchni91

Dzięki. Czyli jak rozumiem wojna jest tylko tłem, głównym motywem jest konflikt bracia-babcia?

ocenił(a) film na 5
doliwaq

Chodzi o transformacje zachowań braci przez wszystkie wydarzenia jakie doświadczają. Wyjazd do domu babci i relację z nią. A także to jak doświadcza ich wojna i najpierw to że wioskę zajmuję wojska Wafen SS (jakiś oficer zakochuje się w jednym z braci) a potem Armia Czerwona. Nie oglądałem filmu ale czytałem recenzje wiele anglojęzycznych recenzji, a każda co raz bardziej powoduje że chcę obejrzeć ten film :)

ocenił(a) film na 6
Dziuchni91

Rozumiem, nie wiem czemu ale skojarzyłem sobie że jesteś tą samą osobą, co założyciel tematu. Powiedz tylko, czy dobrze zrozumiałem - niemiecki esesman zakochuje się w dziecku płci męskiej?

ocenił(a) film na 5
doliwaq

Nie nie jestem założycielem postu ale z tego co zdążyłem wykopać z różnych źródeł tyle Ci mogłem powiedzieć. Według angielskiego streszczenia, esesman pożąda/zakochuje się w dziecku płci męskiej...

ocenił(a) film na 6
Dziuchni91

Dziękuję, za te wszystkie informację :)

ocenił(a) film na 9
Dziuchni91

Akcja filmu toczy się w czasie drugiej wojny światowej na Węgrzech. Stan wojny zdecydowanie determinuje fabułę i prawie wszystkie motywy pojawiające się w nim mają bezpośredni związek z wojną, choć jest to wojna "prywatna" i intymna, wojna z punktu widzenia dziecka i wojna na wielu frontach - społecznym ale przede wszystkim w mikroświecie rodzinnym, na froncie przyspieszonego i dramatycznego dojrzewania, wojna z degrengoladą.
Rzeczywiście pojawia się motyw esesmana, który czuje słabość do braci, ale to tylko jeden z wielu wątków fabularnych nie mający większego znaczenia. O wiele ważniejsze są tu dysfunkcyjne relacje wewnątrz rodziny - konflikt matki z babcią, babci z wnukami, matki z dzićmi i mężem, dzieci z ojcem.. Dochodzi do tego jeszcze ujmujący wątek kobiety która uwodzi chłopców, a także ich przyjaźni z niedorozwiniętą dziewczyną.
Do tego porywająca muzyka, znakomita gra aktorska i świetny montaż.
Jednym słowem- powala

ocenił(a) film na 7
misssonikyouth

Ja właśnie planuję iść do kina, ale chciałem napisać - co dopiero zauważyłem - że autorem muzyki jest Jóhannsson i chociaż filmweb wskazuje, że brał udział w tworzeniu muzyki do wielu filmów, wciąż najlepsze przed nim, a ma świetny materiał pozafilmowy.

użytkownik usunięty
misssonikyouth

"ujmujący wątek kobiety, która uwodzi chłopców"? :d ujmujący? poza tym nie uwodzi, tylko molestuje, a chłopcy zresztą równie "ujmująco" ten wątek kończą. plz

ocenił(a) film na 8
Dziuchni91

W książce jest to wyraźnie napisane (zauroczył się w obu chłopcach), ten oficer lubił klimaty sado (kazał się chłostać do krwi) i piss ;) Natomiast w filmie tego nie ma (na szczęście!).

doliwaq

Nie będę zdradzał fabuły, napisze tylko że w filmie nie ma miłości żołnierza niemieckiego do żadnego z braci bliźniaków. Taki wątek w ogóle nie występuje.

ocenił(a) film na 10
theworst

Niemiecki oficer jest zafascynowany podejściem chłopców do życia, otaczającego ich świata.

ocenił(a) film na 5
misssonikyouth

No cóż no to teraz zostaje liczyć aby został nominowany do ostatecznej piątki, wtedy na pewno go wyświetlą :)

Dziuchni91

bedzie na tegorocznym Transatlantyku :P

ocenił(a) film na 9
misssonikyouth

Krótko - rewelacja 9/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones