PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469476}

Diuna

Dune
7,7 154 982
oceny
7,7 10 1 154982
7,3 52
oceny krytyków
Diuna
powrót do forum filmu Diuna

Dune jest bardzo specyficzna. Nie jest to historia SF w takim rozumieniu, w jakim większość odbiorców sobie wyobraża. Nie ma tu widowiskowych akcji czy kosmicznych bitew (jak w Star Wars). Zamiast tego mamy intrygi, knowania, spiski, walkę o władzę. Futurystyka i technika są tu jedynie tłem, wcale nie niezbędnym - bez większej szkody dla historii można by to wszystko przenieść do przeszłości. Tak naprawdę, spora część techniki ukazanej w Dune może śmieszyć - wszak książka została wydana w latach 60. Twórcy mają trudne zadanie do wykonania. Z 1 str. nawet czterogodzinny film byłby za krótki, by oddać to, co książka (a, znając życie, jeżeli potrwa dłużej niż 150min. będzie pełno narzekania, że za długi i kto tyle w kinie wysiedzi). Znający książkę będą niezadowoleni ze wszystkiego co się w filmie nie zmieściło i dla nich będzie to kicha (podobnie było z ekranizacją Kuli), z kolei nie znający książki się w tym wszystkim pogubią (i tym samym nowa wersja podzieli los starej). Z 2 str. obawiam się, że obrana zostanie raczej strategia luźnej adaptacji (gdzieś w newsach mignął mi magiczny "znaczek" 3D) i będzie to pełna fajerwerków kaszana.
Ja tak czy inaczej obejrzę, ale już dziś nie obiecuję sobie po nowej Dune za wiele.

użytkownik usunięty
nbl_raziel

Diuny nie da się zmieścić w jednym filmie (chociażby trwał 3 godziny), dlatego nie liczyłbym na wierną adaptację, a właśnie na odwzorowanie chociaż nutki niezwykłego wszechświata. Nie mówiłbym też, że "technika Diuny może śmieszyć" wszak to trochę inna fantastyka-naukowa. To bardziej opowieść o fanatyzmie, religii, polityce z dodatkiem futurystycznych wynalazków - podróże między-kosmiczne, statki gildii, rusznice laserowe, tarcze Holtzmana czy takie mikro elementy jak grot gończak czy zwykły, prosty dudnik - to są dla mnie znacznie bardziej wiarygodne gadżety książek science-fiction niż dwustu tonowe cyborgi z laserami w oczach.

ocenił(a) film na 8

O kurczę, pięknie się zestarzał ten wątek ;)

vigl

Hahaha. Prawda :D Choć w tym wypadku bardzo się cieszę, że się pomyliłem, choć nie w 100%
JPRDL to było 14 lat temu :o
Pozdrawiam :)

nbl_raziel

Beda ladne zdjecia, krajobraz, efekty, a cala reszta pewnie gorsza niz np. w mini-serialu Diuna z 2000.

ocenił(a) film na 9
Alamar

Też uważam, że miniserial jako ekranizacja jest jak na razie najlepszy i najwierniejszy oryginałowi. Niektórym może wydawać się przydługi, ale sama powieść Herberta nie zawsze ma wartką akcję, dużo w niej opisów krajobrazów, zwyczajów, polityki, ekologii i rozważań religijnych - to wszystko służy zbudowaniu świata, który nie istnieje a jednak wydaje się prawdziwy. Więc pewnie tym, którym film się dłuży to i sama powieść musiałaby wydawać się rozwlekła  ( no może poza 1 tomem,który jest najbardziej "akcyjny").
Miniserial nie ma efektów na skalę Star Wars, ale -co mi się podoba - trzyma się opisów pierwowzoru i jest dobrze zagrany.

Tej wersji jestem ciekawa ze względu na reżysera, za to nie bardzo podoba mi się obsada ról Paula, Chani i LIeta, no ale zobaczymy.

I myślę, że duszy książki nie da się przenieść do filmu, nie ma szans - to są światy rządzące się innymi prawami. Kto twierdzi inaczej - jest heretykiem;)

Evie_MacR

No przestań. Zendaya wymiata. W Homeciming ukradła całe show.

nbl_raziel

Niby gdzie? Przez cały seans było tylko widać jej wyraz twarzy w stylu "I don't give a fu.ck", jakby przychodziła na plan lecząc kaca.

Ziomaletto

Trzeba było uważać.

nbl_raziel

Czyli twierdzisz, że była w filmie choć jedna scena, w której nie wyglądała jakby miała na wszystko wywalone?

Ziomaletto

Twierdzę, że świetnie zagrała swoją rolę. A że ty tego nie ogarniasz - bywa.

nbl_raziel

Jeśli miała grać studentkę przychodzącą na uczelnię codziennie na wpół trzeźwa, to faktycznie, popisowa gra aktorska.

Evie_MacR

Nie da się oddać klimatu, jaki jest w książce? Da się i nie da się ;) Każdy z nas dysponuje najlepszym procesorem graficznym i za jego pomocą obrazuje słowa i uczucia. Ten procesor to Wyobraźnia i dlatego zawsze nieco film będzie się różnił od książki- subiektywny odbiór.

Weles20

p.s. ale obsada mierna- to bezsprzeczny fakt. Nawet Momoa choć go lubię nie pasuje kompletnie do roli w Diunie.

ocenił(a) film na 3
nbl_raziel

Sądząc po fotkach to będzie kicha.

ocenił(a) film na 6
GunMeat

Też tak myslę.

ocenił(a) film na 9
Leszy2

Bzdura, film zapowiada się bardzo dobrze. W dodatku mają być dwie części. Więc przestańcie pisać, że będzie tylko jedna i cała historia się nie zmieści.

ocenił(a) film na 6
Sorn_Glannath

Czym film zapowiada się bardzo dobrze? Bo jak dotąd to nie widziałem niczego godnego uwagi.

ocenił(a) film na 3
Leszy2

Zapowiada się bardzo kiepsko sądząc po tych zbrojach i kombinezonach pokazanych na fotkach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones