PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=806569}
5,0 1 248
ocen
5,0 10 1 1248
4,4 5
ocen krytyków
Detektyw Marlowe
powrót do forum filmu Detektyw Marlowe

Taki sobie

ocenił(a) film na 6

Postmodernistyczny pastisz, w którym oglądamy Marlowe’a w wieku emerytalnym (mimo że akcja dzieje się w 1939 roku). Fabuła jest zawiła jak w "Wielkim śnie", z klasycznym zestawem wątków i postaci, ówczesna Kalifornia odtworzona starannie (choć w Europie), ale zawodzi klimat - więcej w tym z gangsterskiej "Mony Lisy" niż z filmu noir, w dużej mierze za sprawą przyjemnej, ale nietrafionej muzyki. Dialogi też nie bardzo pachną Chandlerem – więcej tu "f^cking" niż wisecracking. Ogólnie film niespecjalnie wciąga, a zmęczony Neeson, choć w paru scenach nawet przypomina z wyglądu Bogarta, wydał mi się w tej roli mało wyrazisty. Altmanowi zabawa konwencją wyszła jednak lepiej. Na plus trzeba zapisać czołówkę na początku, a nie na końcu, jak to teraz modne w filmach.

rpm100

A gdzie to można zobaczyć ?

ocenił(a) film na 6
Krzysztof_Trubicki

Wersję angielską pomaga umiejscowić Google, zwłaszcza po dodaniu "rar".

rpm100

Już nie ma, plik usunięty a torrentom seedów brakuje :/

ocenił(a) film na 6
Krzysztof_Trubicki

Wersję angielską pomaga umiejscowić Google.

ocenił(a) film na 4
rpm100

Jakiś dziwny film, coś tu się nie udało. Przez pierwsze pół godziny filmu montaż jest totalnie od czapy, tak ujęcia przeskakują między sobą, pomijając co się wydarzyło między nimi, to jak przeskakuje przez ogrodzenie czy walkę wręcz jakoś wycięto zupełnie i to wygląda jak jakaś nieudana retrospekcja.

ocenił(a) film na 7
rpm100

Właśnie dziwny był zabieg twórców, żeby w tym czasie zrobić Marlowe'a podstarzałym gościem, to się kłóci z powieściami Chandlera, a przecież i "Czarnooka blondynka" Blacka dzieje się na początku lat pięćdziesiątych. Ale OK, tak chcieli i tak zrobili. Ogólnie to całkiem porządna robota. Neeson trochę na autopilocie, ale w przypadku postaci Marlowe'a to wcale nie jest taki zły pomysł! Bo to przecież był trochę taki facet zmęczony, wyzuty z emocji, który dużo widział i mało co go zaskakuje. Intryga zrobiona, jakby miała zawierać wszystkie najlepsze elementy z klasyczynych powieści ze słynnym detektywem w roli głównej. Nie wyszło oczywiście tak świetnie, lecz całkiem przyzwoicie wszystko się zlepiło na koniec. Łagodnie podchodzę do takich projektów, bo jakby nie patrzeć twórcy chcieli zrobić dobrze takim fanom Marlowe'a jak ja, więc wybaczam wiele, bo wskrzesili mi ulubioną postać.

Coraz bardziej jednak przekonuję się do tego, że cała seria Chandlera potrzebuje świeżych ekranizacji, zrobionych z sercem, ale też trochę "podrasowanych". Z chęcią zobaczyłym nowe spojrzenie z konkretnym budżetem.

A z czystej ciekawości: dlaczego Neeson miałby przypominać Bogarta? Wiem, że Bogi grał Marlowe'a i swego czasu nawet wydawcy w Polsce każdy zbiór opowiadań Chandlera ilustrowali rysunkiem gościa w prochowcu do złudzenia przypominającym zmarłego aktora, ale Marlowe to Marlowe, nie Bogart...

ocenił(a) film na 6
LukaszJarosz25

Nie twierdzę, że powinien czy nie powinien go przypominać, odnotowuję tylko fakt, że w paru scenach wyraźnie Neesona fotografowano w tej manierze.

Co do pomysłu remake'ów to mam mieszane odczucia. Nie widzę powodu do kręcenia nowych wersji znakomitych filmów sprzed kilkudziesięciu lat. Po co poprawiać coś, co już przeszło do klasyki i nadal zachwyca? Zwłaszcza że te wszystkie współczesne remaki wychodzą znacznie gorzej (są jakieś wyjątki?). Jeśli już, to wolałbym ekranizacje mniej popularnych tekstów Chandlera (bo nie wszystkie stare były udane), z zachowaniem ducha i klimatu epoki.

ocenił(a) film na 6
rpm100

Przydałaby się nowa wersja "Wysokiego okna" na początek. No i może "Wielki sen" z tym książkowym zakończeniem z Carmen.

ocenił(a) film na 6
Picu

Ja myślałem przede wszystkim o "Lady in the Lake", bo ta wersja ze światem pokazanym z perspektywy Marlowe'a jest głównie ciekawostką. Ogląda się to ciężko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones