PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1123}
7,7 39 306
ocen
7,7 10 1 39306
7,5 29
ocen krytyków
Człowiek z marmuru
powrót do forum filmu Człowiek z marmuru

Obywatel Birkut

ocenił(a) film na 7

Mój komentarz może brzmieć jakbym kwestionował wielkość tego filmu, choć patrząc na niego jako całość, uważam iż zasłużył na swój status. Jest dziełem monumentalnym, wnikliwym, rewelacyjnie zagranym (aż zacząłem szukać plakatów z Krystyną Jandą, takie wrażenie zrobiła na mnie jej charyzma) oraz przede wszystkim, niepostrzeżenie kradnącym nasz czas (nie dało się oderwać oczu od ekranu). Ogólnie rzecz biorąc to udany obraz, wart zobaczenia przez każdego.

Mam jednak pewne zastrzeżenia do scenariusza. Pragnę zauważyć, jest on dość podobnie poprowadzony co historia ukazana w "Obywatelu Kane". Oczywiście to nie jest mój główny zarzut, bo jednak sporo własnej inwencji wniesiono w fragmenty służące za retrospektywę. Niemniej widać wyraźną inspirację. Jako ciekawostkę dodam, iż być może sam "Człowiek z marmuru" też mógł być wzorcem dla innego głośnego filmu (choć w tym wypadku ten przymiotnik bywa obelgą). Stylistyka mockumentary i stopniowanie napięcia w powolnym odkrywaniu tajemnic zawartych na taśmie kojarzyło mi się z "Cannibal Holocaust" Ruggero Deodato.

Natomiast wracając do oceny historii... Jakoś dziwne wydało mi się, iż Michalak zawsze znajdował się w miejscu ważnych wydarzeń. Oczywiście w kilku miejscach miał prawo być, ale już to że przejeżdżał rowerem akurat gdy Birkut rozbijał szybę albo gdy zdejmowano plakat z jego twarzą było naciągane. Podobne odczucia mam względem sceny gdy dźwiękowiec zagaduje panią która miała oprowadzać ekipę po miejscu, gdzie ukryte były rzeźby: jakoś łatwo dała się zbajerować. Nie do końca przekonało mnie że Agnieszka w tak prosty sposób uzyskała zeznania od wszystkich rozmówców. Jerzy Burski zignorował dla niej nawet własną rodzinę, bo obca kobieta wypytuje go o przeszłość. Zaś na Maćka wystarczyło chwilę poczekać i też zgodził się na wywiad, mimo że wcześniej nie był chętny.

Spoza scenariuszowych kwestii, byłem również zaskoczony gdy dwukrotnie zarzucono gładko ogolonemu bohaterowi, iż jest strasznie zarośnięty. To chyba już nie okres kina niemego, kiedy ktoś się za coś przebierze i wszyscy wierzą że tym czymś jest. Tutaj widzę ogolonego gościa, a film wmawia mi co innego.

Możecie powiedzieć, czepiam się szczegółów. Jednak moim zdaniem warto byłoby poprawić właśnie tak mało znaczące rzeczy, co nie wydaje się takim problemem. Przez nie miałem niestety wrażenie, jakbym oglądał opowieść pełną uproszczeń, bo twórcy nie chcieli przeciągać czasu trwania filmu. Ja tam bym preferował i trzy godziny, gdyby za redakcję scenariusza wziął się ktoś porządnie.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Film oceniłem dość podobnie - wzorowanie historii na "Obywatelu Kane" jest dość rażące (chociaż też nie ukrywane - Wajda sam się przyznawał do tej inspiracji), jednak można nad tym przejść do porządku dziennego. Inne zarzuty - tj. "uzyskiwanie zeznań" - może się podobać lub nie, taka konwencja. Natomiast co do Michalaka - to był funkcjonariusz UB, on nie pojawiał się przypadkowo. Śledzenie Birkuta to była jego praca, zwłaszcza w okresie gdy ten zaczął zadzierać z władzą. Tak że tutaj nie widzę dużego błędu.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Chłopcy zauważyłem że tam gdzie wbijają gwozdzie pojawia się młotek ,to dziwne.A film jest genialny.Może trzeba się zestarzeć że by go do końca zrozumieć.Poczekajcie jeszcze parę lat .Pozdrawiam .

ocenił(a) film na 7
szampon67

Ależ ja nie lubię tego argumentu. Zwłaszcza że zawsze fajnie mi "było być młodym", a tu mi mówią że to źle :D

Pozdrawiam.

Lucky_luke

Zasadniczo Wajda ma mało nie udanych filmów.Nie przepadam za nim ale jest genialny,trzeba to przyznać.Najbardziej wstrząsająca scena jaką widziałem, to w "bez znieczulenia " sprawa rozwodowa w sądzie.Kiedy to oglądam to mam chęć wyjść z pokoju.Miażdżenie człowieka przez machinę sądową .Nie mogę na to patrzeć,nie dobrze się mi robi.Ta jedna scena bije na głowę wszystkie zasrane horrory.

ocenił(a) film na 7
szampon67

Oj, mamy bardzo różne gusta. O tej scenie pisałem na forum samego filmu i cóż... Stwierdziłem że stanowi ona jedną ze słabszych sekwencji w "Bez znieczulenie. Jest tak koszmarnie sztuczna: Wajda podkreślił iż cała rozprawa została ukartowana, każdym słowem i gestem bohaterów. Gdyby nadał temu momentowi szczypty humoru, albo zachował chociaż jakieś pozory poważnej rozprawy może i bym się nie czepiał. On wolał jednak nagromadzić maksimum absurdów, każąc nam wierzyć że taka rozprawa mogłaby się rozegrać na prawdę. Oczywiście że w tamtych czasach robiono dziwne teatrzyki, ale wątpię by tak "widowiskowe". Przecież każdy obserwujący taką scenę widział gołym okiem iż Jerzego się wrabia...

Lucky_luke

Bez obrazy , ale mało jeszcze widziałeś.Widziałem w sądzie na własne oczy coś takiego i dlatego to robi na mnie takie wrażenie.

ocenił(a) film na 7
szampon67

Najpierw mi mówi że jestem za młody, później że niedoświadczony. Gdzie człowiek nie wejdzie na internet to go obrażają. Co z tą dzisiejszą kulturą ;D

Lucky_luke

Broń boże nie mam złych intencji i nie chcę nikogo obrażać.po prostu byłem świadkiem takiej sprawy w sądzie i do tamtego momentu też myślałem że to jest niemożliwe.pozdrawiam serdecznie.

Lucky_luke

Czekamy na ostatni film z trylogii pod tytułem ,,Człowiek z Ścieku" w roli głównej Trzask. Oskar murowany.

ocenił(a) film na 10
Lucky_luke

Troszkę się kolega czepia : )
Co do obecności Michalaka to zostało wyjaśnione już wcześniej
Przed biciem rekordu idealnie to jednak nie był ogolony, widać minimalny zarost - może to kwestia jakości obrazu 
Ta ''obca kobieta'' zaintrygowała reżysera kiedy usłyszał że chodzi o Birkuta, no i była kobietą : ) Burski taksuję ją wzrokiem co najmniej dwa razy
Co do inspiracji filmem Wellesa, to Wajda nie ukrywał jej. Co więcej, za pośrednictwem reżysera Burskiego - po części jego alter ego - mówi o tym w filmie. W czasie owej rozmowy z Agnieszką, która mówi mu, że będzie ''szła za jego śladem'' (Birkuta), odpowiada, że to interesujące, ale już widział taki film !

Co do łatwego zagadania pani z muzeum, to faktycznie również pomyślałem sobie, że za gładko im to poszło

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones