PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9466}

Cień wampira

Shadow of the Vampire
6,5 7 595
ocen
6,5 10 1 7595
7,8 4
oceny krytyków
Cień wampira
powrót do forum filmu Cień wampira

Do obrazu CIEŃ WAMPIRA lubię sobie wracać od czasu do czasu...szczególnie od chwili gdy SOLOPAN wznowił ten film na DVD.

Dziwi mnei bardzo niska średnia tego obrazu na FilmWebie-ale widać film ten stał się ostatnio "łupem" młodzieży kbez zastanowienia konsumującej wszelkie produkcje z wampirami w tle.

CIEŃ WAMPIRA to obraz do prawdy bardzo smakowity i stanowiący wyborne danie przyżądzone z myślą o wytrawnych kinofilach.

Na filmie E. Eliasa Merhige nudzić się nie będą wszysyc milosnicy starego kina, fani twórczości Friedricha Wilhelma Murnau jak i fanatysy NOSFERATU-WAMPIR wg Wernera Herzoga.

CIEŃ WAMPIRA to w zasadzie nie horror- tylko film w filmie.! Fabuła tu ukazana kręci się wkooł licznych mitów i legend jakimi owiane jest słynne arcydzieło kina niemego NOSFERATU Murnau, które powstało w roku 1922 i do dziś budzi uznanie.

Oczywiście nie brak tu wątków fantastycznych czy też subtelnej atmosfery grozy...ale przede wszystkim ten film to opowieść o obsesji stworzenia dzieła doskonałego i refleksja na temat granic sztuki. Merhige zastanawia poddaje tu też wnikliwej analizie osobowosć twórcy (w tym wypadku patologiczną) i pyta o granice pomiędzy oddaniem dla sztuki , a szaleństwem!

CIEŃ WAMPIRA jest również pełną subtelnego humoru i inteligentnych aluzji autoironiczną opowieścią odnoszącą sie do kulturowych mitów i awangardowych zwyczajów pionierów kina.

Scenariusz Stevena Katza roi się od soczystych dialogów i subtelnych niedopowiedzeń. Kolorytu całemu przedsięwzięciu dodaje świetna obsada.

Willem Dafoe jako Max Schreck jest najzwyczajniej w świecie kongenialny!

Bardzo odbrze ogląda się też Johna Malkovicha, który wcale to nie zamierzał pozostać w cieniu wybitnej kreacji Dafoe.

Solidne drugo planowe role zaliczyły też takie sławy jak Udo Kier, Cathernie McCormack czy Cary Elwes.

Pochwalić tutaj należy też świetną robotę operatora i kostiumografów.

CIEŃ WAMPIRA to na po części filozoficzny, po części autotematyczny, po części prześmiewczy pean na rzecz kina skierowany do jego wielbicieli. Nie da się tego filmu oglądać bez uprzedniego przygotowania podpartego solidną wiedzą filmową i dystansem do tego co się widiz na ekranie.

ocenił(a) film na 8

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Nie jest to pozycja dla przypadkowych turystów filmowych.

ocenił(a) film na 7
anonimowy

Dziwne jest to że recenzje filmu piszesz na 8 a dajesz ocenę 9

ocenił(a) film na 8
kmil_pl

To chyba nie do mnie ta uwaga:)

ocenił(a) film na 8

Również się w 100% zgadzam, niestety wiele filmów które zalicza się do gatunku horror zostaje zbesztanych przez ludzi którzy nie pojmują rozpiętości gatunków filmowych mając za wzór ''piłę'' itp . I nie chodzi mi tu o jakiekolwiek wartościowanie gustów po prostu męczą mnie posty typu to'' nie jest horror 1/10 '' co owocuje niestety zaniżaniem oceny filmu.

ocenił(a) film na 8

Niesamowite kino!
Gorąco polecam!
Fajnie, że takie coś powstało, bo Nosferatu jest czymś kultowym!

ocenił(a) film na 9

Po wszystkich horrorach które ostatnio oglądałem, oraz jako dla fana wampiryzmu (Nosferatu, Dracula Coppoli, Wywiad... , itp) oglądałem Cień Wampira z wielkim zachwytem. Proszę o więcej takich filmów!

ocenił(a) film na 9

Celne uwagi, ale ortografia leży!!!!
Leży i kwiczy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones