PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31750}

Byliśmy żołnierzami

We Were Soldiers
7,6 75 465
ocen
7,6 10 1 75465
5,4 10
ocen krytyków
Byliśmy żołnierzami
powrót do forum filmu Byliśmy żołnierzami

Nie wiedzieć czemu, uwielbiam tą wojnę. Jestem świadom że ginęli tam ludzie (z
kretyńskiego powodu). Jestem świadom że wojna to nie to co w grach i filmach i gdybym
się tam znalazł, to srał bym po gaciach leżąc w krzakach i czekając aż wojna się skończy.
Niestety (a raczej stety), ta wojna wybuchła w czasach kiedy to w USA dzieci kwiaty ćpały i
się bawiły, a na froncie ginęli ich rówieśnicy, którzy także nie chcieli się zanudzać i ćpali i
słuchali zajebistej muzyki. Ta wojna to swoisty klimat co reżyserzy starają się nam pokazać
w każdym filmie o tej tematyce...w Byliśmy Żołnierzami tego nie było.

SHOGUN_

Też uwielbiam ten temat, byłam w podstawówce jak codziennie w radiu słyszało się doniesienia, tak jakby kawałek mojego życia, nie wiem skąd ten sentyment, może dlatego że po koszmarze wojny światowej wietnamska była pierwszą dziejącą się za mojego żywota.

SHOGUN_

mysle ze jestes konczonym idiotą, szkoda że cie tam nie bylo to bys poczul ten klimat kretynie

ocenił(a) film na 8
puchatek1996

Też żałuję, żałuję też że cIĘ nie wyskrobali... wyszczekaj się kundlu gdzie indziej :)

ocenił(a) film na 7
puchatek1996

dziecko nie udzielaj się w takiego typu tematach ok ? o szreku sobie popisz.....
co do wojny to właśnie media w pewnym stopniu przyczyniły się do przegranej USA...morale spadało, na początku żołnierze wiedzieli, myśleli że wiedzą o co walczą tak jak i społeczeństwo jego podejście po roku 68 po Tet się zmieniło za pośrednictwem telewizji stosunek to tej wojny zmienił się.

ocenił(a) film na 8
SHOGUN_

SHOGUN co ty wiesz o Wietnamie ty stara d*a jesteś ( nie obraź się to tylko takie powiedzonko ;)) No ale widzę ze nie wiesz wiele o tej wojnie .
"ta wojna wybuchła w czasach kiedy to w USA dzieci kwiaty ćpały i się bawiły," ruch hipisowski to lato roku 1967 tzw "Lato miłości" a początek amerykańskiej interwencji to 1964r ( a wcześniej przez kilka lat walczyli już tam, tzw doradcy wojskowi) Bitwa którą przedstawiono w tym filmie to rok 1965. W tym czasie ta wojna była popierana przez większość opinii publicznej w USA a żołnierze zdyscyplinowani. Dopiero jak w TV pojawiało się coraz więcej , coraz to okrutniejszych relacji z frontu to poparcie zaczęło spadać a prawdziwe załamanie nastąpiło po ofensywie "Tet" w styczniu 1968r. To w tym okresie zaczęła się postępująca demoralizacja arami USA i spadek morale. W Byliśmy Żołnierzami nie ma pokazanej demoralizacji , narkotyków Muzyki hipisowskiej itp itd bo przedstawi wydarzenia z okresu kiedy takie sytuacje po prostu nie miały miejsca. Polecam książkę " Dolina Ia Drang 1965" Albo "Powiedz ze się boisz" ta druga to wspomnienia pilota śmigłowca z 1 Dywizji Kawalerii Powietrznej Który służył w Wietnamie w latach 1964-65 i bral udział w bitwie przedstawionej w filmie.

ocenił(a) film na 8
polukr

faktycznie niewiele czytałem o tej wojnie, znam ją bardziej dzięki tworom popkultury takim jak filmy muzyka i gry..

dzięki za przybliżenie faktów

ocenił(a) film na 8
SHOGUN_

Polecam film dokuemntalny Battlefield: Vietnam, wszystko tam jest elegancko wytłumaczone.Sam niedawno go obejrzałem więc skoro jesteś takim fanem tego konfliktu to radzę obejrzeć.

SHOGUN_

Polecam ci książkę Wietnam 1962 - 1975 Artura Dmochowskiego albo chociaż Ofensywa Tet 1968 (P. Benken). Ja miałem jeszcze możliwość uzupełnienia tego Wojną powietrzną nad Wietnamem. Wszystko wydawnictwo Bellona.
Zobaczysz wtedy że większość tego co jest w filmach o Wietnamie to celowo zakłamane lewackie bajki lub zwykłe głupoty.
Najwięcej mówiące o Wietnamie filmy to min. Byliśmy Żołnierzami, Full Metal Jacket czy Zielone Berety z Johnem Waynem.
Odradzam branie lekcji o Wietnamie z Łowcy Jeleni czy Czasu Apokalipsy - to bardzo dobre filmy ale o wojnie i tym jakie czyni spustoszenie, sam temat Wietnamu jest w nich mocno zniekształcony.

ocenił(a) film na 8
bf109f

O widzisz wspominałeś o filmie "Zielone Berety" i w związku z tym przypominała mi się pewna ciekawostka związana z wojna w Wietnamie. Mianowicie w 1966r ballada o zielonych bertach była przez 5 tygodni na 1 miejscu na lisie Billboard . Sprzedano 9 milionów singli. A już kilkanaście miesięcy później popularne stawały się piosenki anty wojenne. Choćby po tym widać jak zmieniały się nastoje w USA.

http://www.youtube.com/watch?v=LH4-tOqLH94

ocenił(a) film na 7
polukr

Hej, widzę że się orientujecie w książkach na temat Wietnamu. Czy moglibyście podać mi kilka pozycji książkowych której tematyka poruszałaby weteranów wojny w Wietnamie. Z góry wielkie dzięki!

ocenił(a) film na 8
Sawyerr

Jeśli ci chodzi o wspomnienia uczestników walk to wybór w Polsce jest niewielki. Ja wiem o jednej "Powiedz Że Się Boisz "- Robert Mason. Są to wspomnienia pilota śmigłowca UH-1. O wojnie w Wietnamie jest w Polsce więcej książek ale sa to opracowania historyczne poszczególnych aspektów wojny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones