PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=808863}
7,7 201 346
ocen
7,7 10 1 201346
7,7 62
oceny krytyków
Boże Ciało
powrót do forum filmu Boże Ciało

Film zrobił na mnie wrażenie. Świetna gra aktorska głównego bohatera. Charyzmatyczny, szczery, prawdziwy. Fabuła nie jest skomplikowana, ale mi to nie przeszkadzało. Film jest przemyślany i spójny. Wywołał u mnie różne mieszane emocje, a po wyjściu z kina długo siedział w mojej głowie. Obowiązkowa pozycja dla ludzi którzy szukają czegoś emocjonalnego.

ocenił(a) film na 5
ajuzo

Co do tej spójności i bycia przemyślanym to wiele można by mu w tym względzie zarzucić, chociażby to:

https://www.filmweb.pl/film/Boże+Ciało-2019-808863/discussion/Wytłumaczy+mi+ktoś %2C+dlaczego+kandydat+do+seminarium%2C+przebywający+w+poprawczaku%2C+jest+z+miej sca+skreślony,3116552

taksidrajwer

W sensie, że nie odtwarza wiernie rzeczywistości?

ocenił(a) film na 5
zweistein

Z filmu można się dowiedzieć, że każde cięższe przestępstwo zamyka przed człowiekiem drogę do kapłaństwa co jest nieprawdą.

No to w sumie tak - nie odtwarza wiernie rzeczywistości.

taksidrajwer

Może dlatego, że to nie dokument?

ocenił(a) film na 5
zweistein

Ale fantasy też zdaje się nie.

taksidrajwer

Film ma się bronić w ramach własnej konstrukcji fabularnej, nie musi natomiast odzwierciedlać wiernopoddańczo rzeczywistości, bo przecież jest fikcją fabularną. Ale do fantasy i tak mu dość daleko.

ocenił(a) film na 5
zweistein

Aha, czyli w sumie można olać wszelki risercz, bo przecież film, który ma ambicję żeby skomentować rzeczywistość i na nią wpłynąć z tą rzeczywistością nie musi mieć wiele wspólnego.

taksidrajwer

Nie, nikt nie mówi o odrzuceniu wszelkiego podobieństwa do realiów (taki film byłby czystą fantazją), tylko o prawie twórców do przeredagowywania realiów na potrzeby fikcji filmowej. To nie reportaż ani dokument. Żądanie od twórców, by na podstawie filmu móc sprawdzić godziny działania przychodni rejonowej to przesada.

ocenił(a) film na 5
zweistein

Olanie Kodeksu Prawa Kanonicznego uważam w tym przypadku za zbyt daleko idące "przeredagowanie realiów", ponieważ ma bardzo istotny, jeśli nie decydujący, wpływ na całą fabułę.

taksidrajwer

Zgadza się, ma. Zapewne właśnie dlatego - aby udramatyzować działania bohatera - użyto takiego zabiegu. Tak sądzę.

ocenił(a) film na 8
taksidrajwer

Myślę, że ksiądz który rozmawia z głównym bohaterem ma świadomość, że nie ma on praktycznie szans otrzymać święceń i nikt o to nie będzie walczył. Nie uważam żeby były tu jakieś przekłamania i niespójności. Czasem też świadomie zniechęca się ludzi dla ich dobra, żeby uniknąć ich rozczarowania. Mówi im się np. niepełna prawdę :)

ocenił(a) film na 5
ajuzo

Serio?
No ale skoro satysfakcjonuje Cię takie wyjaśnienie tej dziury to ok

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones