PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=680709}
7,2 10 1 185167
7,4 46
ocen krytyków
Birdman
Tytułowy Birdman przypomina skrzyżowanie postaci Birdmana i Blue Falcona ze starych kreskówek studia... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Groteskowe ujęcie rzeczywistości występuje tu na każdym kroku – nawet Michael Keaton gra w pewien sposób wypaczoną wersję samego siebie. Reżyser, Alejandro González Iñárritu, korzysta ze sposobności, by za pomocą tego konceptu wziąć pod lupę dzisiejszą kondycję sztuki. Twórca spisuje się na medal – "Birdman" to znakomity film.  więcej
Dwoistość ciągnie się w całym obrazie, który jest majstersztykiem poprzez pracę kamery, scenografię czy niesamowitą ścieżkę dźwiękową opierającą się tylko o jeden instrument – perkusję (muzyk czasami niepostrzeżenie pojawia się na ekranie), udowadniając, że skomplikowana wizja może w pełni zachwycić na kinowym ekranie. Iñárritu spisał się doskonale.  więcej
Niewiele ponad dekadę temu filmowe adaptacje komiksów oraz opowieści superbohaterskie kojarzone były głównie z kiczem i rozrywką nie najwyższych lotów. Honoru tego typu produkcji broniły pojedyncze... więcej
Impossible is nothing. Takie niewinne motywatory atakują nas dzisiaj z każdej strony. Trzeba stawiać wysoko poprzeczki, nie poddawać się i śnić o doskonałości. Jak mawia młodzież: "żyje się tylko raz" (ang. YOLO). Pozostaje tylko zazdrościć tym, którzy z tej złotej myśli zdali sobie sprawę stosunkowo wcześnie, bo mają czas, żeby rozpocząć spełnianie marzeń jak najwcześniej tylko się da. więcej
Wyobraźcie sobie faceta... Faceta, który kiedyś był maszynką do zarabiania pieniędzy. Faceta, którego sylwetka zdobiła wielgaśne plakaty, rozklejone w największych metropoliach świata. Faceta, który kreował szlachetność oraz bohaterstwo, co pozwoliło mu być idolem milionów. Faceta, który był znany... znany z bycia superbohaterem. To mógłby być Batman, może Spiderman, może Kapitan Ameryka? Nie. To był... to był Birdman. więcej
A teraz do kin przyfrunął Birdman. Film, który ze względu na sprawną edycję mami widza, iż został zrealizowany jednym, nieprzerwanym ujęciem.  Dodatkowo reżyser Alejandro González Iñárritu postanowił eksperyment utrudnić i  w roli głównej obsadził gwiazdę sprzed dekad, dziś już nieco zapomnianą (Michael Keaton). I właściwie obie te próby zakończyły się powodzeniem – realizacja niektórych scen pieści oko, a Keaton udowadnia, że kojarzenie go głównie z rolą Batmana jest dużą niesprawiedliwością. więcej
Kiedyś, w starożytności, była tylko jedna sztuka, powszechna dla wszystkich. Teatr, książki, poezja służyły jednemu celowi: katharsis, oczyszczeniu duchowemu ludzi i uczeniu ich czegoś nowego. W XX wieku nastąpił rozłam, sztuka rozszczepiła się na dwa nurty: starą sztukę i nową sztukę. Od tamtego czasu trwa konflikt pomiędzy starym a nowym, pomiędzy kulturą niską a wysoką, pomiędzy tym, co coś ze sobą niesie, a tym, co nie ma głębszej treści. "Birdman" opowiada w zasadzie o tym właśnie konflikcie. więcej
"Birdman" to produkcja, która już od pierwszych ujęć zabiera nas do swojego świata i nie wypuszcza aż do końca seansu. Przemyślany i rewelacyjnie zrealizowany obraz pomimo tego, że powstał 3 lata temu, będzie świeży i na czasie jeszcze przez dobrych kilka lat. więcej