PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=848440}
7,5 6 800
ocen
7,5 10 1 6800
7,1 24
oceny krytyków
Berlin Alexanderplatz
powrót do forum filmu Berlin Alexanderplatz

To niezaprzeczalnie film o epickim rozmachu. O poszukiwaniu swojego miejsca na nowej ziemi i obietnicach składanych samemu sobie. Nie wystarczy jednak tylko sama chęć bycia dobrym, co Francis/Frantz powtarza jak mantrę. Nie wystarczy, jeżeli nie wyjdzie się z zaklętego kręgu bycia nikim. Nie wystarczy, jeżeli biernie płynie się ze zdarzeniami i ludźmi, którzy się po prostu pojawiają na twojej drodze. Czasami można mieć szczęście, ale Frantz miał pecha - cokolwiek robił wszechświat był przeciwko niemu. No może pod koniec wyciągnął do niego rękę. Film jako alegoria męczeństwa, u kresu którego jest szansa na skontaktowanie się wreszcie z rozumem i porzucenie utartych ścieżek.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Mam wrażenie, że w przypadku Frantza dobre chęci to były tylko puste słowa. To nie wszechświat był przeciwko niemu, to jego własne decyzje doprowadziły go do końca tej historii. Acz to duży plus tej opowieści, że nie odebrano bohaterowi sprawczości.

Co do samego filmu, "Berlin Alexanderplatz" formą stoi. Zdjęcia, kolory, muzyka - ogląda się to znakomicie, można się w pełni zanurzyć w fabule nie czując w ogóle upływu czasu.

ocenił(a) film na 8
Mikez

A ja gdzieś wierzę, że naprawdę chciał być dobry. Niestety powielał schematy, nie zszedł z utartych ścieżek, nie miał wiedzy o świecie. No cóż, prosty chłopak z dobrymi intencjami i niskim potencjałem.

ocenił(a) film na 6
Mikez

no ale nawet prosty chłopak powinien mieć raczej po tylu sytuacjach, wydarzeniach, jakiś instynkt samozachowawczy, a tu nic... nie wiem czy do końca on chciał być dobry, czy też chciał wierzyć, że ludzie wokół niego są dobrzy... rozumiem, że ciężko uwierzyć, że ten nasz jeden szef/kumpel nie jest dobry... ale widział przecież choćby akcję z poprzednim szefem, jak go spalił... i na chwilę dało mu to do myślenia, a potem co? zapomniał o tym... jakoś ciężko mi uwierzyć, że ludzie potrafią być aż tak naiwni... ale najwyraźniej mogą....

ogólnie całkiem fajny, dobrze zrobiony film...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones