PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1024}
7,3 191 466
ocen
7,3 10 1 191466
7,7 34
oceny krytyków
Batman
powrót do forum filmu Batman

Wczoraj po wielu wielu latach obejrzałem ponownie ową cz.
Dla mnie Batman to zawsze będzie TEN Keatonowski Batman. Fakt, że nie wygląda tak konkretnie jak Nolanowskie Batmany ubrane w nowoczesne kostiumy i lepiej walczące, ale ten Batek ma w sobie charyzmę, której tamci nie pobiją.
Tak samo jak Joker.
Joker Burtonowski jest taki jaki był w komiksach czy bajce. Świr z porytym humorem.
Fakt iż nie pojmuję w dalszym stopniu co ten kwas mu wyczynił, bo po tej operacji miał tylko wiecznie podniesione kąciki ust i ten swój chory uśmiech.
Ale był taki jaki powinien być.
Scena jak wyciąga z nogawki wielkiego gnata, kłapiąca sztuczna szczęka, bzyczek w rękawicy, kultowy kwaso kwiatek, czy kręcenie reklam z tymi kosmetykami, które rozbawiały ludzi.
No to jest definicja Jokera.
Joker Nolanowski - owszem wyglądał bardziej poważnie, bo upudrowana gęba, kijowo pomalowany szminką, no i blizny na twarzy. ok.
Ale jaki to był Joker ? nijaki. był zwykłym psycholem, bez swojego oryginalnego komiksowego polotu.
No i na ostatku - Gotham.
U Burtona, Gotham od razu widać, że jest miastem nie istniejącym, żywcem zaczerpniętym z komiksu. Wszelakie sklepienia, gargulce, łuki, rzeźby itp. I wszechobecna wydobywająca się z kanalizacji para.
Natomiast co mamy u Nolana ? - mimo tak wysokiego budżetu nie chciało mu się nawet udekorować odpowiednio Gotham. Poszedł po najniższej linii oporu. Wynajął kilka ulic i nakręcił co miał nakręcić. Nolanowskie Gotham to zwyczajny Nowy Jork.

Więc dla mnie pomimo widocznych gołym okiem różnic między 2 produkcjami, zawsze przodować będzie Burtonowski klimat.
Zbyt wiele go łączy z pierwowzorem Batmana, niż Nolanowski przesiąknięty akcją Batek.
I tyle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones