PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723944}

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
6,9 283
oceny
6,9 10 1 283
6,4 7
ocen krytyków
Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy Blaché

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.

opis dystrybutora kina

Alice Guy-Blaché, była sekretarz firmy Gumont, jako jedna z pierwszych zaczęła kręcić inscenizowane filmy, używając zbliżeń, dodając koloru czarno-białym taśmom oraz nakładając dźwięk do obrazów. Założyła własne studio, wyprodukowała cieszące się uznaniem i popularnością filmy, w których mężczyźni i kobiety zamieniali się dotychczas przypisywanymi im rolami, a także stworzyła pierwszy film z czarnoskórymi aktorami - w czasie, gdy biali nie godzili się na to, aby znajdować się z nimi na tym jednym planie. Jej twórczość była służyła inspiracją dla Siergieja Eisensteina i zachwycała Alfreda Hitchcocka. Czemu więc imię Alice Guy-Blaché zniknęło z historii?

platforma vod

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones