PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=569151}
7,7 46 045
ocen
7,7 10 1 46045
6,1 9
ocen krytyków
Animowana historia Polski
powrót do forum filmu Animowana historia Polski

Pokazuję ten film w Stanach wielu ludziom, każdy jest zachwycony i zaciekawiony, pojawiają się pytania i ciekawość naszym krajem, kulturą, ludźmi. Co mówią nam obcokrajowcy po obejrzeniu tego filmu? "Powinniście być dumni z Waszej historii". Co mówimy my, Polacy? Tematy poniżej tej animacji są odpowiedzią. Smutną.

W każdym bądź razie, ta animacja zasługuje na uznanie. Jest wierna prawdzie, i zwyczajnie piękna.

Krytykując na lewo i prawo niektórzy powinni się czasem na chwilę zatrzymać i zastanowić: Co ja sam potrafię? Co ja tworzę? Jaki jest mój talent? Czy jestem w stanie dorównać tej twórczości?

ocenił(a) film na 10
Edytellla

Odezwała się Patriotka , mieszkająca w Stanach ...

plaZmus92

Dzięki, gdybyś mi nie powiedział nie wiedziałabym gdzie mieszkam. Rozumiem, że jesteś z grupy Polaków patriotów, którzy nie uważają Skłodowskiej, lub choćby JP za patriotów.
Nie znasz moich powodów pobytu poza krajem, więc nie obrażaj mnie.

ocenił(a) film na 10
Edytellla

Nie obraziłem Cię , ale jeżeli się tak poczułaś to przepraszam ...
Chodzi mi o hipokryzję ludzi , którzy wyemigrowali z Naszego kraju ..I wtrącają się w jego sprawy . Dla mnie każdy emigrant już nie jest Polakiem ...Pracujesz na PKB innego kraju , tworzysz społeczność innego kraju , masz swój wkład w rozwój gospodarczo- społeczny innego kraju ...Nie po to nasi przodkowie przelewali krew za Polskę żebyśmy my z niej uciekali pod pretekstem biedy ,,.. Niektórzy mają wielkie pretensje o ukazanie w ten sposób uNII Europejskiej, z tąd te pretensje do tego epickiego dzieła , a Ty tego właśnie nie pojmujesz w swojej Ameryce i najeżdżasz na Polaków , którym się nie podoba ingerencja UE w dzieło traktujące o wspaniałęj historii RP...

plaZmus92

Rozumiem krytykę i niechęć do UE. Jednak nie uważam wszystkich emigrantów za nie-Polaków. Jestem poza krajem od ponad roku, po raz drugi w życiu mieszkam poza Polską. Może tego nigdy nie zrozumiesz, ale dopiero po pierwszym wyjeździe z Polski poczułam się patriotką (bez zbędnego patosu i romantyzmu). Czasem dystans pomaga dostrzec detale, których się nie widzi na codzień. Tesknię za Polską, i nie mogę się doczekać powrotu. Zwyczajnie nigdzie indziej nie czuję się w domu.

Tak, chwilowo nie pracuję na PKB Polski, bo mieszkam w innym kraju, ma to sens. Czy według Ciebie kraj może istnieć bez jakichkolwiek zewnętrznych ingerencji? Czy przestajemy być Polakami bo wyjeżdżamy poza kraj? Bo mamy wkład w rozwój gospodarczo-społeczny innego kraju? Czy raczej wtedy, gdy się nie interesujemy jego polityką, gdy nie głosujemy i poddajemy się, bo i tak nic nie może się zmienić?

Wiem, że w naszą historię jest wpisane wielkie poświęcenie, myślę, że nie daremne bo istniejemy jako naród. Może i ty i ja różnimy się w postrzeganiu czym jest poczucie narodowości, ale gdybyśmy mieli okazję do dłuższej rozmowy myślę, że nie nazwałbyś mnie nie-Polką.

Pozdrawiam.

PS. Zawsze podziwiałam Skłodowską, za to że mimo, iż nie mogła zdobyć edukacji w kraju (który właściwie wtedy nawet nie istniał), pozostała patriotką i pokazała, że można mieć dwie ojczyzny. Może jestem naiwna.

ocenił(a) film na 9
plaZmus92

"Nie po to nasi przodkowie przelewali krew za Polskę żebyśmy my z niej uciekali pod pretekstem biedy"
No tak, przecież bieda to tylko pretekst. W rzeczywistości bieda pewnie nawet w Polsce nie istnieje...

"Dla mnie każdy emigrant już nie jest Polakiem"
Czyli Piłsudski nie jest Polakiem, Curie-Skłodowska, Chopin, wszyscy wielcy wieszczowie byli na emigracji...

"którym się nie podoba ingerencja UE w dzieło traktujące o wspaniałęj historii RP... "
Jeśli naszą historię nazywasz wspaniałą, to polecam zajrzeć do podręcznika jak ona wyglądała. I czy to Ci się podoba czy nie - integracja jest elementem historii Polski. I to nic nie znaczy czy się podoba czy nie - to JEST nasza historia i to zostało pokazane. Jednoczenie Europy jest naszą historią, jest to ważny element.

ocenił(a) film na 10
plaZmus92

Słuchaj plazmus , ta patriotka ma rację i i nie krytykuj.

ocenił(a) film na 8
Edytellla

Bardzo mnie zaciekawiłas tym , że pokazywałaś ten film jankesom,a oni nie dość , że zadawali pytania odnośnie tego filmu i naszej historii to jeszcze powiedzieli , że "powinniśmy być dumni".Nie ukrywam , że zainteresowało mnie to,zawsze ciekawią mnie opinie obcokrajowców na temat naszej historii,dlatego chciałbym Cię poprosić o to żebyś troszke dokładniej mi napisała jakie konkretnie padały pytania z ust jankesów po obejrzeniu tego filmu,oraz jeśli pamiętasz to napisz jeszcze może jakieś ciekawe opinie,spostrzeżenia,komentarze itp wypowiedziane przez nich.Z góry dzięki !

Troll23

Nie wiem co "jankesi" mieli by do powiedzenia na temat naszego kraju czy tego filmu, bo nie spotykam ich tutaj na dzikim zachodzie. Amerykanie, którzy mieszkają tutaj, w Phoenix, mają zawsze pozytywne komentarze. Często się okazuje, że albo znają wielu Polaków, lubią pierogi i kiełbasę (oczywiście często zmodyfikowane w wersji amerykańskiej, tak jak np. nasza polska chińszczyzna...), albo sami mają jakieś polskie korzenie. Tutejsi nauczyciele i profesorzy, z którymi się do tej pory zetknęłam zawsze uważali, że Polacy są inteligentni i ambitni - wiadomo, to że poziom w szkołach jest troszkę inny i wypadamy znacznie lepiej odgrywa jakąś rolę.
Może gdybym była w Chicago, fakt mojej polskości miałby inne znaczenie... Tam podobno Polki mają opinię łatwych pustych latawic.

Co do filmu, obcokrajowcy, i my sami, możemy nie wszystko wyłapać po jednym lub kilku oglądnięciach. Ale pytano mnie o naszą historię, często byli zdziwieni, że Polskie granice tak się zmieniły, że był okres gdy Polski jaka państwa nie było. Podziwiają też jakość i pomysł tej animacji.

Pamiętam, czytałam gdzieś spostrzeżenia Anglika na temat Polaków, że zawsze są ciekawi co inni o nich myślą i mówią. Haha, i to jest prawda. Ja zawsze też chce wiedzieć co o nas myślą inni. W Anglii raczej nigdy mnie nie pytali Anglicy co myślę o nich albo o ich kraju. A Amerykanie pytają jak mi się u nich podoba. :)

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Edytellla

Świetne. Jestem zadowolony. W jaki sposób cała historia została streszczona do 8.30 min. Wybrane zostały istotniejsze wydarzenia. Szkoda tylko że w historii polski jest tyle wojen. Ogląda się z zainteresowaniem. Nawet jak bym nie znał Historii polski. A że znam wydarzenia mi sporo mówią. Bardzo dobre.

Tomaszu Bagiński dzięki że tworzysz.

ocenił(a) film na 9
Edytellla

ta animacja jest bombowa , nawet z bratem zastanawialismy sie czemu ww Polsce nikt nie kreci taką techniką bajek lub staropolskich legend, to bylby unikat. Bagiński zrobiłby miazgę ! a nie kur.a wyjazdy integracyjne albo kac wawa

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones