PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30873}

Anatomia morderstwa

Anatomy of a Murder
7,8 6 490
ocen
7,8 10 1 6490
7,6 8
ocen krytyków
Anatomia morderstwa
powrót do forum filmu Anatomia morderstwa

Swietnie poprowadzone sceny w sądzie. Amator grający sędziego - rewelacyjny! Zapada w pamięci także postać prokuratora Dancera i oskarżonego porucznika. James Stewart gra tak jak zawsze (przypominają mi się jego kreacje u Hitchcoka z tych lat : "Sznur", "Okno na podwórze", "Vertigo" itd), ale prawnik w jego wykonaniu jest w porządku, choć bez rewelacji.
Natomiast rozczarowało mnie zakończnia filmu : spodziewałam się jakiejś przewrotności (że chociażby zastaną panią porucznikową pobitą, tak jak "obiecał" mąż albo coś w stylu filmu "Lęk pierwotny"), zaskoczenia (chociażby w stylu Hitchcocka), a tu przyjechali, pogrzebali w śmieciach ;-) (a może nie dostrzegłam symboliki złamanego obcasa przy panofelku i wiadomości, że pani porucznikowa ze smutku płakała jak wyjeżdżała....) i pojechali - szkoda. Bo cały film świetnie poprowadzony, a jednak pozostał niedosyt. No i niedopowiedzenia, które każdy może sobie tłumaczyć jak chce.
Stąd moja ocena 6/10.

użytkownik usunięty
abigail_

6/10 za niedopowiedzenia i niedosyt??? Koniec był moim zdaniem wystarczająco przewrotny (ten "nieodparty impuls") i słusznie oparty na niedopowiedzeniu. Pokazanie pani porucznikowej zbitej na kwaśne jabłko to byłby właśnie błąd i "przesyt" ubliżający inteligencji widza!

Wiem, że nie rzucasz dychami, ale dodaj przynajmniej punkt albo dwa.

ocenił(a) film na 7

Ja myślę,że zakończenie ma swe źródła w amerykańskiej moralności!Nie dostał czeku za adwokacką pracę bo ...
... niewinność oskarżonego mocno niejednoznaczna!Dostawać kasę za obronę niepewnej prawdy??!
Nie w amerkańskim kinie końca lat 50-tych,skutego różnymi kodeksami.
Mnie bardziej ekscytowały gry słowne spoza sali sądowej,choć i te niczego sobie.Obsada bardzo dobra,chyba tylko Stewart zagrał poniżej umiejętności.Wisienką na torcie jest udział Duke'a Ellingtona i zupełnie fajna oprawa muzyczna-znak czasów. 7/10Ukłony,esforty
Aha,sędziego zagrał autentyczny prawnik,bdajże były prokurator,co podnosi wiarygodność filmu.

esforty

No i Otto Preminger miał prawnicze wykształcenie.

zgadzam sie-koncowka wystarczajaco przewrotna:) szczerze mowiac oskarzony robil na mnie z minuty na minute coraz lepsze wrazenie. bylam juz do niego calkiem przekonana i wtedy koncowka dala mi przytyczka w nos ;)

ocenił(a) film na 8
mila1082

a ja odp poczatku wiedzialam, ze porucznik jest winny, ale koncowka mnie zaskoczyla. czego symbolem jest ten zlamany obcas?

użytkownik usunięty
Ruby_in_Gold

On jest nie tyle "symbolem", co wskazówką, że bez lania się nie obeszło (w trakcie którego pani porucznikowa widocznie próbowała uciekać)

ocenił(a) film na 8

czyli skoro bylo lanie to znaczy ze tak naprawde go zdradzila? zapraszam do dyskusji http://www.filmweb.pl/film/Anatomia+morderstwa-1959-30873/discussion/jak+myslici e,1427141

użytkownik usunięty
Ruby_in_Gold

A czy pani porucznikowa w tym filmie choć przez chwilę wygląda na purytankę? Z tym że osią tego filmu nie jest zagadka obyczajowa czy też kryminalna. To taka raczej smutna (i banalna - ale świetnie tu skonstruowana i zagrana) konstatacja, że życie sobie, a pojedynek prawny sobie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones