PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=2}

Adwokat diabła

The Devil's Advocate
7,9 440 484
oceny
7,9 10 1 440484
6,7 32
oceny krytyków
Adwokat diabła
powrót do forum filmu Adwokat diabła

Symbolika w filmie

ocenił(a) film na 9

Jakie zauważyliście symbole w filmie? Takie co mi zapadły:
-odgłos płomieni przez całą scenę, gdy główny bohater jest u Miltona na ostatnim piętrze.
-ktoś napisał, że jak byli Milton i Kevin na tarasie to było zbliżenie na buty Miltona. Były na wysokim obcasie i skojarzyły mu się z kopytami, bo tak też zawsze jest przedstawiany w ikonografii diabeł

ocenił(a) film na 8
sontagwoj

miasto- symbol grzechu i zepsucia, w opozycji do tego sielankowa, idyliczna prowincja gdzie żyje matka Kevina
budynek gdzie zamieszkują Kevin i Mary Anne- z jednej strony kojarzy mi się z gotykiem/neogotykiem, gdzie architektura miała znaczenie, z drugiej kojarzy mi się z wieżą Babel- tą wysoką, co miała sięgać nieba i Boga, ale Bóg pomieszał języki. Pomieszanie języków rozumiem przenośnie jako brak porozumienia między ludźmi, czego przykładem Kevin i Mary Anne gdy tam zamieszkują. Budynek sam w sobie jest wysoki, dla mnie to wyraźna analogia.

ocenił(a) film na 8
panna_x_filmweb

No i to, że jak i wieża Babel jest tworem diabelskim.

ocenił(a) film na 9
sontagwoj

takie też szczegóły jak zmiana kolorów z zielonego na niebieski w mieszkaniu, czy bardzo surowo pomieszczenie w którym Kevin po raz pierwszy spotkał Miltona

ocenił(a) film na 8
sontagwoj

niestety nie znam symboli kolorów tak dobrze.
zielony to chyba życie, wiosna, przyroda ale może ta zmiana barw miała tylko dowodzić "nadprzyrodzoności" budynku.

ocenił(a) film na 9
sontagwoj

Niebieski jest tutaj dla mnie dosyć zagadkowy, bo zazwyczaj w ikonografii ma jednak pozytywne konotacje, a błękit w aurze człowieka, o ile mi wiadomo, oznacza zdrowie i pomyślność. Bardziej spodziewałabym się jakiejś czerwieni. Zielony w multum swoich znaczeń ma też zgniliznę śmierci i pleśni, więc tu nieco łatwiej.

ocenił(a) film na 9
TangoAndWaltz

tu może chodzić o to, że kolory stają się zimniejsze

ocenił(a) film na 9
sontagwoj

Może, zwłaszcza, że po drodze i żółty mamy, jako odrzucony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones