PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=684867}

A jeśli Bóg jest?

Tore tanzt
6,5 418
ocen
6,5 10 1 418
A jeśli Bóg jest
powrót do forum filmu A jeśli Bóg jest?

Myślę, że wszyscy mamy problem z tym filmem... Przeciętny człowiek nie potrafi się zidentyfikować z żadnym bohaterem filmu. Z oczywistych względów nie chcemy się identyfikować ze złem reprezentowanym w osobie Benno, ale też nie mamy ochoty na identyfikację z dobrem w tak skrajnej postaci (taki mały/duży dysonans). Nie chcemy też utożsamiać się z Sunny, bo to przecież ofiara chorych relacji i psychopatycznego człowieka. No i znajomi - też wątpliwej konstrukcji moralnej.
Film właśnie dlatego jest trudny w odbiorze, wręcz nieprzyjemny. Nie potrafimy zaakceptować wyboru głównego bohatera Tore - symbolizującego dobro - odbieramy jako naiwnego fanatyka, boleśnie konsekwentnego w swojej misji. Chcemy zracjonalizować sobie postępowanie Tore. Przecież wystarczyło pójść na policję... On postąpił tak, jak postąpił by Chrystus jakiego znamy z Nowego Testamentu. A raczej wersja Chrystusa sprzed dwóch tysięcy lat. No i pozostaje pytanie jaki sens miałoby dziś takie cierpienie? Pytanie w ogóle o sens cierpienia.

ocenił(a) film na 9
lefi_fw

w czasach sredniowiecza nikt by chyba Tore o szalenstwo nie posądzał... moze o tym jest ten film - o rozdzwieku pomiedzy wzorcami osobowymi obowiazujacymi w roznych epokach? nasza zachodnia cywilizacja, wybudowana na fundamencie grecko-romansko-chrzescijanskim, taki ma problem z utozsamieniem sie, lub chocby zrozumieniem! - wyborow dokonanych przez Tore.

ocenił(a) film na 6
lefi_fw

Ja widziałam w Tore raczej zagubionego chrześcijanina, któremu wydawało się, że naśladuje Chrystusa. W rzeczywistości podążył z zupełnie niepożądanym kierunku i tak naprawdę przez swoją ignorancję, zaniechanie i kłamstwa doprowadził właściwie do tego a nie innego końca.
Tak, mógłby zadzwonić np. na policję, do opieki społecznej itp, ale on czekał na cud z nieba, zresztą jego życie opierało się na takim bezmyślnym stylu. Jednak Bóg dał nam po to rozum, by go wykorzystać. Zresztą rozum i umiejętności są darami Ducha Świętego, o którym tak często wspomina Tore. Gdyby z nich skorzystał, to sprawa zakończyłaby się dla wszystkich inaczej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones