PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163597}

300

7,5 397 811
ocen
7,5 10 1 397811
6,5 30
ocen krytyków
300
powrót do forum filmu 300

Czy nie odnieśliście wrażenia, że autor filmu chciał w dużym stopniu przedstawić różnice kulturowe i mentalne pomiędzy Grecją a Persją ? W Grecji panowała demokracja, każdy był równy, wychowywani oni byli na prawdziwych żołnierzy. W Persji natomiast całkowitą władzę sprawował Kserkses utożsamiany z Bogiem, następnie byli dopiero dowódcy oraz na końcu mięso armatnie - niewolnicy. Grecy wyglądali normalnie, natomiast Persowie nosili często tatuaże i piercing a ich wojownicy różne przedziwne maski aby sprawiać wrażenie tajemniczych, w zderzeniu z Grekami jednak cały ich mit się ulotnił. Te różnice można dostrzec dzisiaj porównując Europę z Ameryką Południową, Afryką i sporą częścią Azji. Najbardziej jednak ten kontrast kojarzy mi się z półfinałowym meczem Niemcy - Brazylia na poprzednim Mundialu, gdzie uważani za gladiatorów w swoim kraju wytatuaowani, wypakowani i nażelowani Canarinhos ulegli solidnym i ascetycznym Niemcom 1:7.

ocenił(a) film na 9
felek87

No z ostatnią kwestią bym nie przesadzał :), natomiast jak najbardziej różnice kulturowe można dostrzec gołym okiem.

ocenił(a) film na 10
felek87

bo to nie kultura tylko nazistowskie religie wprost z afryki, wystarczy czytać gazety bo ta "kultura" się nie zmienia stąd idealny teraz czas na rozmowach o krucjatach i skąd się owe brały.

ocenił(a) film na 3
felek87

Doprawdy? W Grecji panowała demokracja i wszyscy byli równi?

ocenił(a) film na 7
Tataaleksandrykatarzyny

dokładnie, taka demokracja, ze prawie każdy obywatel miał niewolnika/ów. :)

felek87

Szczególnie "demokracja" w Sparcie, ichniejsze wychowanie oraz niewolnictwo, dzięki któremu system wojskowy był tam stworzony ( niszczenie buntów w zarodku, zakaz posiadania przez Meseńczyków / Helotów żelaza, ćwiczenia polegające na napadaniu ich wiosek). Persja z kolei miała najłagodniejszy jak do tej pory system podbojów, pozwalała na sporą autonomię miejscowych, chociażby w dziedzinie religii, do takiej Asyrii sprzed niedawna jej naprawdę daleko. Nie polecam wyciągać wniosków co do historii na podstawie 300 :)

W_Professional

Mól książkowy. :)

KLAssurbanipal

Do mola mi daleko :(

W_Professional

Wprawdzie to było dawno, miałem wrzucić Ci wtedy linka, a jakoś zapomniałem. Możesz wpaść na moją stronę o tematyce starożytnej. https://www.facebook.com/AncientGreeksHistory/

użytkownik usunięty
felek87

Podaj mi adres swojego dilera

felek87

taka ciekawostka: https://www.youtube.com/watch?v=naPUYTKEMc8

felek87

...

felek87

W Sparcie panowało dwóch królów. To nie jest demokracja, błędem jest też określanie starożytnej Grecji jako kulturowego monolitu.
Dodam jeszcze, że raz w starożytnej Persji ograniczono niewolnictwo. W Sparcie niewolnicy byli podludźmi, traktowano ich jak przedmioty, a spartańska młodzież miała prawo zabijać ich podczas rytuału przejścia w dorosłość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones