PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=816980}

1917

7,7 86 446
ocen
7,7 10 1 86446
7,1 51
ocen krytyków
1917
powrót do forum filmu 1917

Strasznie mało tutaj hajpu, więc gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - 1917 jest nakręcony w stylu Birdmana, jako one shot, z cięcami oczywiście zamaskowanymi tu i ówdzie.

ocenił(a) film na 7
Eden

Zobaczymy jak im to wyszło. Pamiętam że film "Ludzkie dzieci" miał dłuzsze ujecia z przyklejona kamera i efekt był rewelacyjny.

Eden

Widać te momenty cięcia. Film kręcony na powietrzu jest trudniejszy w tym stylu, bo muszą odwzorowywać do każdej sceny takie samo oświetlenie, a Birdman był kręcony w lokacjach zamkniętych.

mates_z

Oczywiście, że widać, bo niemożliwością jest nagrać 2h film z jednego ujęcia (tak naprawdę tylko 2 filmy były faktycznie nakręcone z jednego ujęcia: Timecode - ale kręcony amatorsko, z ręki, bez oświetlenia, kamerami o jakości starych telefonów i Rosyjska arka, która przypomina po prostu teatr telewizji). Natomiast z tym oświetleniem to nie jest tak do końca, mamy 2020 i wszystko można podrasować. Np. nocna scena w zniszczonym mieście była kręcona w dzień.

ocenił(a) film na 8
nietzsche

A Victoria to nie prawdziwy one shot?

ocenił(a) film na 7
nietzsche

Victoria (2015) była krecona jednym ujeciem (i udało sie to ekipie bodajze za 3cim podejsciem) :P

ocenił(a) film na 9
Eden

tyle że Birdmana nie da się oglądać bo to syf a nie film..

ocenił(a) film na 6
darkpalladin_filmweb

Co ty w ogóle majaczysz? Birdman to całkiem dobry film. Ale co tu wymagać od pacjenta, który wystawia 10 dla bajek typu Spiderman, The Room... Idź ty spać.

ocenił(a) film na 9
Alfred_Hugecock

Mi się nie podobał i tyle w temacie. Tak samo nie podobał mi się Wachman! Oba na 1/10 oceniam bo nawet Mordercza opona była ciekawsza.

ocenił(a) film na 6
darkpalladin_filmweb

No skoro wolisz Mordercze Opony. Co zrobić.

ocenił(a) film na 8
Alfred_Hugecock

Ty, Alfred_Hugecock, nie rozumiesz, że nie da się porównać dwóch ocen, bo liczy się konwencja, stan umysłu a nawet biorytm? Krytykusie pospolity.

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 5
darkpalladin_filmweb

Bo to nie jest film dla mentalnych dzieci.

Krzypur

Zgadzam się z powyższymi komentarzami. Birdman jest świetny ... ciekawa fabuła i ten one shot ... niesamowity.

ocenił(a) film na 7
www_dubbing_pl

w birmdanie oneshot byl sciemniony , tak samo jak tutaj (1917) chcesz zobaczyc prawdziwy oneshot bez ciec to obejrzyj niemiecka Victorie z 2015r

ocenił(a) film na 7
darkpalladin_filmweb

jesteś idiotą

ocenił(a) film na 5
darkpalladin_filmweb

Lol! Birdman to jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat. No, ale rozumiem, że jak zobaczyleś "man" to spodziewałeś się marvelowskiego lotu.

ocenił(a) film na 8
darkpalladin_filmweb

no tutaj się nie zgadzam. Jest specyficzny ale żeby od razu się nie dało oglądać. Są fani jego filmów

ocenił(a) film na 7
Eden

I przede wszystkim w stylu filmu Hitchcocka "Sznur" (1948) ;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Eden

Wyszło rewelacyjnie. Widziałem w IMAX i zdjęcia to mistrzostwo świata. Montażu praktycznie nie widać.

ocenił(a) film na 3
Jajacek_2

co daje taki one shot?

ocenił(a) film na 8
Witcher1990

Myślę, że trzeba to zobaczyć. Pierwszy raz oglądałem film w takim one shocie, w teorii nie daje to nic, ale w praktyce jakoś miałem wrażenie tak, jakbym ciągle był wraz z aktorami, gdzieś tam obok nich się kręcił. Ciągle czułem tą akcję - ale wiesz, to są tylko i wyłącznie moje opinie w tym temacie.

Witcher1990

Jak policzyłem, pierwsze ujęcie w tym filmie liczy 20 minut. Prze te 20 minut bohaterowie wychodzą z obozu i podążają do schronu dowództwa gdzie odbierają rozkaz następnie podążają setki metrów okopami, a następnie przez linię frontu z zasiekami na pozycje niemieckie. Przez te 20 minut mijają setki innych aktorów i statystów, z kilkudziesięcioma wchodzą w interakcje: dialogi, przepychanki, ustępowanie miejsca. To wszystko jest kręcone bez przerwy z jednej kamery, która towarzyszy bohaterom. To wymaga teatralnej precyzji tylko na ponadteatralną skalę, bo musisz zsynchronizować setki osób. Jedna wpadka w tym ujęciu (ktoś się poślizgnął, pomylił w kwestii, wszedł za wcześnie, za późno etc) i kręcisz je od nowa. Bo takie 20 minutowe ujęcie kręcisz po prostu 20 minut, a w zwykłym filmie kilka dni lub tygodni, gdzie poszczególne sceny możesz powtarzać do woli, a następnie montujesz w całość. Niesamowicie pokazuje też przestrzeń, bo musisz zbudować plan liczący setki metrów, a nie kręcisz sceny w 3 miejscach, gdzie tylko zmieniasz scenografię na ich potrzeby.
Przez coś takiego czujesz niesamowitą bliskość z bohaterami (fizyczną) i miejscem.
Nie jestem miłośnikiem gier komputerowych, ale porównałbym odczucia wizualne do gier typu TPS.

ocenił(a) film na 8
nietzsche

było krótsze, moim zdaniem pierwsze cięcie gdy wchodzą do schronu dowództwa :)

ocenił(a) film na 8
nietzsche

Ale wiesz że przy dzisiejszym montażu to "powtarzanie 20 minutowego ujęcia" jest tylko bajaniem romantyka? ;)

ocenił(a) film na 7
nietzsche

Dość idealistyczny odbiór. Cięć było znacznie, znacznie więcej, ale były umiejętnie zmontowane.

nietzsche

Wychodząc z 1 namiotu jest cięcie na 100%

ocenił(a) film na 7
cargante

Praktycznie w każdej scenie, gdy kamera na ułamki sekund zjeżdża z bohaterów - mija mur, pryzmę ziemi, albo jest rozmycie czy zaciemnienie - jest cięcie. W scenie na gospodarstwie są co najmniej trzy cięcia, pierwsze gdy przechodzą przez przejście w murze, drugie w scenie z samolotami gdy kamera jedzie przez stodołę, a trzecie gdy gł. bohater ciągnie kolegę po ziemi i kamera odwraca się w stronę żołnierzy, którzy wyszli zza domu. Wcześniej, w bunkrze też są co najmniej trzy cięcia.

ocenił(a) film na 7
nietzsche

Też miałem wrażenie jakbym oglądał grę TPS, ale kręcenie jednym długim ujęciem ma tą niesamowitą przewagę, że daje nam czas wczucia się w klimat, w bohaterów i podążamy niejako razem z nimi, ramię w ramie. Cięcia oczywiście musiałyby być, za każdym razem jak kamerzysta "gubi" bohaterów, czy mamy przejazd przez mur - wtedy jest to skrzętnie ukrywane, ale robi to naprawdę duże wrażenie. Jestem fanem takich filmów, bo nie dość że trzeba wszystko i wszystkich zgrać to jeszcze daje nam poczucie bliskości z bohaterami

Jajacek_2

Jak nie widać, skoro w fabule są wyraźne cięcia?

Eden

Zwykle kręcenie jednym ujęciem to popisówka i przerost formy nad treścią, tak było np. w Rosyjskiej arce czy Timecode (to to w ogóle jest mocno eksperymentalna niskobudżetówka, ale chylę czoła za to, że to film składający się z czterech obrazów kręconych jednym ujęciem i w tym samym czasie), ale niesamowicie zagrało to w Birdmanie, bo obraz miał być teatralny i tutaj, bo miał oddać klimat okopowo-wojenny i zrobił to rewelacyjnie. Dobrze jest przed seansem zobaczyć dokumentalny "I młodzi pozostaną"

ocenił(a) film na 7
nietzsche

Ja bym tak przy okazji dodał scenę z "Pokuty", również kręconą w jednym ujęciu. Gdy porównałem tamtą plażę do plaży z "Dunkierki" to różnica była kolosalna. W "Dunkierce" były pustki na planie...

Eden

Aj, aj, film obejrzyj. Wyraźne tu pocięto opowieść.

harkonen_mgla

Dokładnie. Szkoda, że pocieli.

ocenił(a) film na 9
Eden

wkleję tu swoją reckę ^_^

Dwójka żołnierzy musi w krótkim czasie dostarczyć rozkaz,
który zapobiegnie katastrofie.
Film nakręcono jakby w jednym ujęciu, co powoduje, że
uczestniczymy w wyprawie razem z bohaterami, wczuwamy się
w ich sytuację i położenie jakbyśmy tam byli.
Niektóre etapy wyprawy wieją grozą jak najlepsze, realistyczne horrory.
Inne są tak piękne i odrealnione, że miałem wrażenie snu nie rzeczywistości.
Scenografia, sprawiająca wrażenie oszczędnej, poraża brzydotą, naturalizmem
i niesamowitością.
Doskonała i oszczędna muzyka.
George MacKay to kompletnie nieznany mi aktor, dzięki czemu film zyskał realizm,
a stworzona przez niego postać jest bardzo przekonująca.
Film jest dość mocny, mroczny, trzyma w napięciu i wzrusza. Rewelacja

ocenił(a) film na 8
conneryfan

George MacKay to akurat aktor, którego poczynania śledzę od jakiegoś czasu - był bardzo dobry w (przeciętnym) musicalu "Sunshine on Leith", pojawiał się w "Jeżeli nadejdzie jutro" "Captain Fantastic" czy "Dumni i wściekli"... gość ma naprawdę spory talent, miejmy nadzieję że po "1917" jego kariera wyjdzie wreszcie poza UK...

ocenił(a) film na 8
Eden

mi bardziej przypomina Dunkierke

ocenił(a) film na 10
Eden

bardoz dobrze nakręcony, świetna dynamiczność. Bardoz mi podpasował

Eden

czy to nie wymowne, ze Deakins, który wygrał z Hoytemą za Dunkierkę robi 1917?

Eden

Eden, widzę, że masz problemy z mową, więc pomagam. Shot, to nic innego, jak ujęcie, a 'one' w tym kontekście znaczy 'jeden'. Polecam również liczne słowniki online na przyszłość, gdy znów polska mowa będzie za trudna. Cheerio

Eden

A, zapomniałem jeszcze o 'hajp' - skąd jesteś? A polski skąd znasz?

Eden

Kilka filmów już tu wymieniono, dodam jeszcze ten jako pełny one shot https://www.filmweb.pl/film/Lost+in+London-2017-785095

ocenił(a) film na 3
Eden

Chcecie one take, obejrzyjcie sobie Victorię z 2015 roku. Ten film jest bardzo nijak zrealizowany.

ocenił(a) film na 7
Eden

Sam Mendes lubuje się w takim kręceniu filmów. Jednym z bardziej spektakularnych scen jest otwarcie Spectre z Danielem Craigiem, jak niemal 10 minut James Bond przemierza święto zmarłych w Meksyku.

Eden

Łanszota to masz w majtach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones