PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1210}

12 małp

Twelve Monkeys
7,6 218 377
ocen
7,6 10 1 218377
7,9 31
ocen krytyków
12 małp
powrót do forum filmu 12 małp

jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek oglądałem, w ogóle to tęsknie za sci-fi z minimalnym udziałem efektów specjalnych, ale za to z za*ebistym klimatem i świetnym scenariuszem

ocenił(a) film na 10
soulfight

Nic dodać i nic ująć, to SF z półki Blade Runner. Miałem szczęście oglądać 12 małp niegdyś w kinie :))

ocenił(a) film na 9
Cobra_Choke

Zazdroszczę tym, którzy takie perełki mogli kiedyś widzieć na wielkim ekranie... Czytałem tu kiedyś wypowiedź starszej pani, która do kina chodziła na stare westerny! Nie potrafię wyjaśnić, jak bardzo chciałbym tego doświadczyć.

TomHanks

Czasem są specjalne pokazy, odnowione wersje itp. i możliwości obejrzenia klasyków w kinie. kilka lat temu oglądałem Lśnienie.

KLAssurbanipal

Jednak to nie jest to samo co pójście np na premierę 12 małp w latach 90 :D

InuSama

Można iść do więzienia i pozwolić się cofnąć w czasie.

ocenił(a) film na 9
Cobra_Choke

Też miałam to szczęście.

ocenił(a) film na 9
soulfight

teraz zostaje tylko tęsknota awłasciwie już mozna powiedzieć że marzenia,bo dzisiaj liczasie tylko właśnie owe efekty specjalne i nic wiecej

ocenił(a) film na 9
dj_carlos

Film staje się jeszcze bardziej fantastyczny, gdy uświadamiasz sobie, że to nie si-fi, a dramat, opowieść o chorym człowieku i jego wizjach. :)

joanna10019

Sorry, ale to jest właśnie film SF, a nie żaden dramat o chorym człowieku. Wiem jednak czemu tak piszesz, kiedyś ktoś napisał własną interpretacje tego filmu w której przedstawił to dzieło właśnie jako dramat o człowieku chorym psychicznie. Mylił się on jednak. Nie dostajemy żadnych przesłanek aby tak myśleć, nie patrzymy na akcję tylko z perspektywy głównego bohatera i dostajemy wiele dowodów na to, że faktycznie jest podróżnikiem w czasie.

ocenił(a) film na 9
albertos25

No ja mam inne zdanie. ;-) Wydarzenia w teraźniejszości są pokazywane z różnych punktów widzenia, ale wydarzenia dotyczące podróży w czasie, tylko z punktu widzenia Bruca. No ale ten film zachwyca mnie między innymi dlatego, że tak rożnie można go interpretować. Każdemu według uznania.

joanna10019

Są filmy, w których reżyser pozostawia zakończenie otwarte i faktycznie widz może wybrać pomiędzy dwiema prawdopodobnymi wersjami zdarzeń. Przykładem może tu być "Pamięć absolutna".
Istnieją również filmy z drugim dnem, gdzie pozornie wszystko jest takie jak nam to przedstawiają, ale jak się bliżej przyjrzeć to widać elementy które wskazują nam, że jednak jest inaczej. Tutaj polecam przyjrzeć się filmowi "Obłęd" z Adrienem Brodym. Ja na to nie zwróciłem uwagi, ale pod filmem znalazłem taką opinię i wydaje się ona trzymać kupy.
Wracając teraz do "12 małp" to tego filmu nie można umieścić w dwóch powyższych kategoriach. Nie można go sobie dowolnie interpretować i nie posiada on drugiego dna. Pokaże Ci to na przykładzie.

[UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER]

Śmiercionośny wirus który zabił większość ludzkości istniał naprawdę. Wyniósł go z firmy jeden z pracowników ojca Jeffrey Goines (Brad Pitt). Widać nawet jak na lotnisku otwiera fiolkę z wirusem.

[KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA]

Mam nadzieję, że rozjaśniłem sprawę.

joanna10019

W takim razie skąd miał w nodze kulę z ok 1920, i jakim cudem był na zdjęciu z tamtego okresu?

ocenił(a) film na 10
joanna10019

Zgadzam się, świetne ponadczasowe kino

ocenił(a) film na 10
soulfight

Zgadza się!

ocenił(a) film na 10
dbc09

Dokładnie, świetny film

soulfight

Ciężko teraz takie znaleźć. Wszędzie tylko oczojebne CGI, ale bez klimatu i scenariusza. Odnoszę wrażenie, że kino zamiast się rozwijać - cofa się.

ocenił(a) film na 10
Radiw84

Trafiłeś w sedno

soulfight

Jak wybieram film do oglądani na Netflix to celuje w lata 90, bo wiem że mnie nie zawiedzie. Mam pewność że to nie będzie stracony czas..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones