PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=560184}
7,5 975
ocen
7,5 10 1 975
Ścigając arktyczny lód

Pracujący dla "National Geographic" fotograf James Balog kiedyś nie dowierzał naukowym teoriom na temat globalnego ocieplenia. Podczas swoich wypraw do Arktyki, zmienił zdanie...
Balog, wraz z grupą śmiałków, przedziera się przez śnieżne pustkowia, gdzie instaluje swoje nowatorskie urządzenia. Są to specjalne kamery, rejestrujące obraz nawet przez kilka lat. Na nagraniach widać, jak szybko, z roku na rok, znikają odwieczne lodowe góry.

dolcio1
opis użytkownika

James Balog, fotograf przyrody i autor wielu okładek National Geographic, w swoim ostatnim projekcie Extreme Ice Survey (EIS) postanowił pokazać globalne ocieplenie. W tym celu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie, tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów.
Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. Oto na naszych oczach ogromne, niewzruszone lodowce topnieją i cofają się o kilka-kilkanaście kilometrów. W wyniku cielenia się, czyli obłamywania brył lodu, kolosalne masy lodu, wielkości porównywalnej z Dolnym Manhattanem, rozpadają się na drobne części. Co gorsza, zmiany, które zespół Baloga zaobserwował w ciągu 3 lat, odpowiadają skalą temu, co wcześniej wymagało przynajmniej 30 lat. A ich tempo wciąż rośnie...
O ile informacje i statystyki na temat wpływu działalności człowieka na zmianę klimatu coraz mniej ludzi przekonują, to ten film otwiera nam oczy na to, co dzieje się z naszą planetą.

opis festiwalowy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones