film

Jazda

Jízda
1994

1h 25m
7,1 3,7 tys. ocen
7,1 10 1 3656
7,5 2 krytyków
Dwaj przyjaciele kupują stary samochód i wyruszają w beztroską wycieczkę po kraju. Podczas jazdy dołącza do nich młoda kobieta. Zobacz pełny opis
Obyczajowy
Jazda

reżyseria Jan Svěrák

scenariusz Jan Svěrák, Martin Dostál

produkcja Czechy

premiera

Czeski Lew
Film zdobył 2 nagrody Czeski Lew, 2 inne nagrody oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Franta (Jakub Špalek) i Radek (Radek Pastrňák) marzą o własnych "czterech kółkach". Za skromne oszczędności bohaterowie kupują używany samochód. Domowym sposobem poprzez obcięcie dachu przerabiają go na kabriolet i ruszają w podróż po kraju. Ponieważ auto nie ma ważnych papierów, mężczyźni decydują się unikać ruchliwych tras, na których... Franta (Jakub Špalek) i Radek (Radek Pastrňák) marzą o własnych "czterech kółkach". Za skromne oszczędności bohaterowie kupują używany samochód. Domowym sposobem poprzez obcięcie dachu przerabiają go na kabriolet i ruszają w podróż po kraju. Ponieważ auto nie ma ważnych papierów, mężczyźni decydują się unikać ruchliwych tras, na których można natknąć się na policyjną kontrolę. Franta i Radek wybierają mało uczęszczane drogi prowadzące przez czeskie wsie, pola i lasy. Na jednej z takich dróg towarzysze spotykają młodą dziewczynę, Aňę (Anna Geislerová), którą zabierają ze sobą. Mężczyźni nie spodziewają się, że nowa pasażerka przysporzy im wielu kłopotów. Za Aňą podąża bowiem jej były chłopak, Honzík (Filip Renč), który zrobi wszystko, aby odzyskać ukochaną. czytaj dalej

premiera 13 września 1994 (Światowa) , 17 lutego 2006 (Polska premiera kinowa)

na podstawie Martin Dostál (pomysł) / Jan Svěrák (pomysł)

dystrybucja Vivarto

studio Luxor

tytuł oryg. Jízda

inne tytuły The Ride Międzynarodowy
więcej

Przed produkcją filmu żaden z odtwórców trzech głównych ról nie potrafił prowadzić samochodu.
Film jest wynikiem zakładu zawartego w barze czy możliwe jest nakręcenie filmu pełnometrażowego za milion koron czeskich. Reżyser, operator i producent wyłożyli na niego po 250000 koron (ok. 7000 USD).
Przy produkcji filmu pracowało tylko 9 osób.
Czeskie produkcje kinowe nie są, niestety, w Polsce reprezentowane zbyt obficie. W ciągu roku nie pojawia się ich w naszych kinach więcej, niż sam mam palców u jednej ręki – a rzec trzeba, że jestem recenzentem całkowicie zdrowym. Przynajmniej na ciele. Psychikę mam jednak mocno zwichrowaną, co przejawia się chorobliwą miłością do obrazów...... więcej
TOP filmy z roku...
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Zobacz wszystkie lata
Filmy dostępne na...
  • NETFLIX
  • MAX
  • DISNEY
  • AMAZON
  • CANAL_PLUS_MANUAL
  • SKYSHOWTIME
  • Zobacz wszystkie VOD
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Klimaty i krajobrazy, luźne dialogi po czesku, swobodna atmosfera jazdy donikąd, a jednocześnie różne sceny "z kluczem" - kocham to :) Do tego niezła muzyka - no i Anna Geislerova. Czego chcieć więcej ?

Tak sobie marzę żeby któregoś lata wsiąść w auto i poszukać miejsc we których kręcono ten film.

tak lektor jednostajnym, miarowym tonem co raz powtarzał za tekstem jednej z piosenek, a ja prawie turlałam się po podłodze ze śmiechu :D (cóż, słowo "pipidówka" jest dla mnie bardzo zabawne i nic na to nie poradzę)

I wcale nie "gniot usiłujący udawać ambitne kino". Ciekawe, skąd ten pomysł jednej z użytkowniczek?...

więcej

prze prze prze przezajebisty max. film, czeskie kino jest mega bomba, a ten film po prostu rozkłada na łopaty

nasze środkowo europejskie standardy znakomicie uchwycone przez czeskich twórców.szkoda, że tak późno w polsce,gdyby nie moda na czeskie kino nigdy by do tego nie doszlo

Niby o niczym, a jednak super się ogląda. Trójka bohaterów, o których nic nie wiemy, pokręcony klimat, no i ta końcówka. Warto zwrócić też uwagę na muzykę.
Polecam!