Recenzja serialu

Hiroyuki Fukushima
Aya Hirano
Tetsuya Kakihara

Przygoda w świecie magii

"Fairy Tail" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Wartka akcja, emocje, sympatyczni bohaterowie, dużo humoru, świetna muzyka - doskonała kombinacja, która dostarczy sporo rozrywki.
Parę lat temu znajomy, będący miłośnikiem mangi i anime, polecił mi pewien serial o nazwie "Fairy Tail". Wtedy nie zainteresowałem się nim i wyleciał mi z głowy. Po jakimś czasie jednak, w poszukiwaniu czegoś co można by sobie dłużej pooglądać, przypomniałem sobie, co mówił mi kolega. W czasach podstawówki oglądałem bardzo dużo japońskich produkcji w TV (legendarny już "Dragon Ball Z (1989)Dragon Ball Z" czy "Rycerze Zodiaku (1986)Rycerze Zodiaku"), więc miałem pewien sentyment do anime, więc postanowiłem spróbować tego "Fairy Tail". I wsiąkłem...
Serial powstał na podstawie mangi autorstwa Hiro Mashimy. Akcja toczy się w fikcyjnym królestwie Fiore, gdzie magia i czarodzieje są czymś na porządku dziennym. Nastoletnia czarodziejka Lucy pragnie dołączyć do jednej z wielu gildii czarodziejskich rozsianych po całym kraju - niesławnej Fairy Tail, której członkowie znani są z tego, iż wykonując powierzone im zlecenia, zwykle zostawiają po sobie pasmo zniszczeń. Przypadkiem spotyka dziwnego chłopaka o imieniu Natsu, któremu towarzyszy gadający kot Happy - i to spotkanie staje się punktem zwrotnym w jej życiu.

Fabuła serialu opiera się w większej części na mandze, jednakże na potrzeby anime powstało kilka dłuższych wątków fabularnych, jak również pojedynczych odcinków. Generalnie tzw. "fillery" ("zapychacze") są zmorą japońskich seriali animowanych, jednakże w przypadku "Fairy Tail" nie są uciążliwe. Nowych historii (w stosunku do mangi) jest łącznie 3, zaś pojedynczych fillerów jest ledwie kilkanaście. Dobrą decyzją twórców było, że w momencie gdy w 2013 roku serial "dogonił" mangę, zrobiono rok przerwy i dopiero potem zaczęto nadawanie serii drugiej. Ta z kolei zakończona została w roku 2016, gdy znów nadgoniono wersję komiksową. Lepsze już takie rozwiązanie niż raczenie widzów przez rok zapychaczami, które mogłyby okazać się niezbyt udane i przez to popsuć odbiór serialu.

Historia przedstawiona w serialu jest ciekawa, obfituje w duże zwroty akcji, jak też potrafi niekiedy i poruszyć. Oprócz tego "Fairy Tail" potrafi być niezwykle zabawne, kilka sytuacji potrafiło wywołać istne salwy śmiechu. Naturalnie nie wszystkie gagi są zabawne, niektóre wręcz żenująco nieśmieszne, zaś w fabule potrafią występować całkiem pokaźne dziury fabularne - widz jest stawiany przed faktem dokonanym bez żadnego logicznego wyjaśnienia.

Narracja serialu przebiega dość sprawnie. Pomiędzy wartką akcją podczas walk czy pościgów nie ma zbyt wielu "dłużyzn" (jak chociażby w oryginalnym "Dragon Ball Z"). Sceny walk są dynamiczne, jednak w pierwszej serii często wykorzystywane są te same animacje przy użyciu poszczególnych ataków, co niekiedy nuży, ale już w drugiej serii nie występują one i bitwy lepiej się ogląda.

Bohaterowie zostali świetnie skonstruowani. Mają wiele cech charakteru, przywar i dziwactw. Potrafi między nimi iskrzyć, lecz nie zmienia to faktu iż są dla siebie niczym rodzina. Ich więzi również ewoluują. Bardzo fajne jest to, iż główni bohaterowie nie przyćmiewają postaci drugoplanowych - mają one własne historie, sekrety i zmartwienia. Niejednokrotnie odegrają też istotną rolę w historii. Podobnie mają się złoczyńcy - owszem są jednowymiarowe typki, którzy są źli dla samego bycia złym - ale jest też sporo drani, których traumatyczne przeżycia uczyniły takimi, jacy są. Nie brakuje też postaci, które przechodzą wewnętrzne przemiany.

Styl graficzny różni się nieco od mangi, zdecydowanie jest bogatszy w szczegóły. Animacja nie jest najgorsza, chociaż ruchy postaci bywają niezbyt płynne, no ale to tylko serial telewizyjny, a nie film kinowy. W serii drugiej w porównaniu do pierwszej styl graficzny nieco uległ zmianie - postaci są trochę bardziej uproszczone, zaś kolory zostały stonowane. To była dobra decyzja, gdyż barwy w pierwszej serii były wręcz "cukierkowe".

Jeszcze inną kwestią zmienioną w stosunku do oryginału jest przemoc. Owszem, nie brakuje scen brutalnego bicia, lecz całkowicie zrezygnowano z pokazywania krwi, która w mandze może nie lała się strumieniami, ale jednak bohaterowie po ciężkiej walce byli mocno poranieni i pokrwawieni. Psuje to trochę odbiór, gdyż nie widać wtedy, jak bardzo dana walka była trudna dla bohatera i ma się wrażenie, że jest niezniszczalny, gdyż nie ma on najmniejszego rozcięcia. Aczkolwiek w drugiej serii kilka razy krew ukazano.

To samo idzie o "nagi humor". Japończycy inaczej podchodzą do pewnych kwestii i w mandze nie brakuje scen humorystycznych opartych na nagości postaci (naturalnie nie są to sceny erotyczne). W anime wiele takich scen zostało albo wyciętych albo zupełnie przerobionych. Co jednak nie przeszkodziło twórcom w hojnym obdarzeniu postaci żeńskich i ubieraniu ich w kuse stroje. Te zabiegi ewidentnie miały na celu obniżenie kategorii wiekowej.

Muzyka autorstwa Yasuharu TakanashiYasuharu Takanashiego jest po prostu fenomenalna. Celtyckie motywy połączone z rockowym brzmieniem doskonale pasują do scen intensywnej akcji, również podkład pod spokojniejsze sceny spisuje się na medal. W serii drugiej pojawia się więcej gitar elektrycznych, jak też i chór, co dodatkowo podkręca atmosferę i tworzy epicką ścieżkę dźwiękową.

Na koniec kilka słów o dubbingu. Nigdy nie byłem fanem japońskiej wersji językowej, gdyż postacie niekiedy miał bardzo irytujące głosy, szczególnie postaci kobiece. W przypadku "Fairy Tail" głosy żeńskie są dość stonowane, więc nie są "skrzeczące". Natomiast angielski dubbing uważam za bardzo udany - głosy fajnie dobrane pod postaci i słychać zaangażowanie ze strony aktorów. Kuleje niekiedy tłumaczenie, gdyż zamiast dosłownie przetłumaczyć prosty japoński zwrot, Amerykanie tworzą zupełnie nowe kwestie, które niekiedy brzmią bardzo dziwnie.