Wyścigi czas zacząć

''Race Driver: GRID'' to czwarta odsłona popularnego, wyścigowego cyklu zatytułowanego ''Race Driver''. W przeciwieństwie do poprzedników ''GRID'' oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, nawiązujących chociażby do serii ''Need for Speed''. Za realizację tytułu ponownie było odpowiedzialne brytyjskie studio Codemasters.

W grze ponownie wcielamy się w postać kierowcy wyścigowego, który ze względu na swoje perfekcyjne umiejętności jazdy za kierownicą bierze udział w wielu emocjonujących rajdach, rozgrywających się w wielu miejscach na świecie m.in. w USA, Francji, a nawet w Japonii. Możemy zasiąść za kierownicą wielu licencjonowanych samochodów, charakterystycznych dla danej konkurencji.

W przeciwieństwie do poprzedników, ''GRID'' oferuje kilka rodzajów konkurencji, w których możemy uczestniczyć. Oprócz standardowych wyścigów torowych, dodano także możliwość emocjonującej jazdy bokiem, 24-godzinny wyścig na torze w Le Mans oraz specyficzny rodzaj rajdów, przeznaczony wyłącznie dla amerykańskich muscle carów. Na uwagę zasługuje też perfekcyjne odwzorowanie, znajdujących się na całym globie torów. Gra rozrzuca nas po wielu lokacjach, stawiając przy tym na nowoczesność, bowiem rozgrywka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do jednego państwa. Rozgrywka polega na zwyciężaniu w wielu, popularnych wyścigach. Tryb szybkiego wyścigu daje nam możliwość samodzielnego wyboru trasy oraz przeznaczonego do tego typu rajdów - samochodu. Tryb ten pozwala nam sprawdzić swoje umiejętności szybkiej jazdy oraz przetestować dane auto. Kolejnym nieodłącznym dla serii elementem jest oczywiście kariera. Muszę jednak przyznać, że nie jest ona tak dopracowana jak w przypadku poprzednika. Wiele elementów zostało pominiętych przy tworzeniu gry, lecz całość opiera się na tym samym - wyborze auta i ewentualnego sponsora. Wraz z postępem w karierze odblokowujemy kolejne turnieje oraz coraz to lepsze i szybsze samochody.

To, co najbardziej zachęca nas do rozpoczęcia rozgrywki, to oczywiście liczba dostępnych w grze samochodów. Do dyspozycji mamy: amerykańskie muscle cary, japońskie auta do driftu oraz supernowoczesne, ekskluzywne auta z Europy. Każdy pojazd charakteryzuje się odmiennym sposobem sterowania oraz właściwościami jezdnymi. Mnie osobiście najbardziej podobają się auta produkcji japońskiej. Świetnie mieszczą się w zakrętach, dysponują odpowiednią mocą oraz sprawiają niezwykłą przyjemność z jazdy. Możemy poprowadzić przedstawicieli takich marek, jak chociażby Nissan, Dodge, Audi, TVR czy też Plymouth.

Oprawa graficzna wypadła fenomenalnie. Pojazdy i elementy otoczenia są świetnie odwzorowane. To samo tyczy się udźwiękowienia. Odgłosy silników brzmią wspaniale, pozwalając wczuć się w ten niepowtarzalny klimat światowych wyścigów.

''Race Driver: GRID'' to bardzo dobry tytuł, który stał się godną kontynuacją uwielbianego przeze mnie cyklu. Gra zadowoli wszystkim miłośników motoryzacji oraz gier wyścigowych. Dopracowana z aptekarską precyzją. Gorąco polecam!