W świecie tłuczonego szkła i porysowanej karoserii

Gry wyścigowe zostały wniesione na zupełnie inny poziom. Tradycyjne wyścigi o chwałę, szacunek i wielkie pieniądze zostały świadomie zamienione na turnieje śmierci, w których zwycięża ten, kto jako jedyny dojedzie na metę w jednym kawałku. ''Burnout Paradise'' to czysta adrenalina płynąca z efektownych rajdów po ulicach wielkiej metropolii, w której nie ma... stróżów prawa.

W grze wcielamy się w postać ulicznego rajdowca, który w zamian za udział w nielegalnych wyścigach samochodowych otrzymuje nowe, jeszcze szybsze auta, wyższe prawo jazdy oraz możliwość ścigania się z najlepszymi kierowcami w wielkim, pełnym niespodzianek mieście.

Rozgrywka przedstawiona w ''Paradise'' polega tylko i wyłącznie na udziale w trudnych, wymagających wysokich umiejętności jazdy za kierownicą zawodach. Możemy uczestniczyć w standardowym wyścigu z punktu A do punktu B, turnieju kaskaderskim, wyścigu o życie oraz w piekielnej trasie, polegającej na dojechaniu do mety w wyznaczonym czasie. Za zwycięstwo w wyścigach otrzymujemy prawo do odblokowania nowego auta. Aby zasiąść za jego kierownicą wystarczy, że doprowadzimy do wypadku z jego udziałem. Zniszczony samochód, to nasz samochód. Auta, choć nie dzielą się na żadne klasy, wyglądają imponująco. Możemy poprowadzić klasyczne muscle cary, tuningowane pojazdy z Azji oraz kosmicznie wyglądające egzotyczne limuzyny. Niestety, nie są to licencjonowane pojazdy, więc możemy tylko domyślać się, jaki wóz mieli na myśli programiści wprowadzając go do wirtualnej rzeczywistości. Auta są w doskonały sposób odwzorowane, co sprawia, że rozpoznanie jaki model posłużył jako wzór, jest tylko kwestią czasu. Zabrakło jednak możliwości tuningu. Samochody możemy jedynie przemalowywać, korzystając z szerokiej palety kolorów.

Największą zaletą gry są oczywiście wyścigi. Nie są to jednak standardowe rajdy znane chociażby z serii ''Need for Speed''. Tutaj liczy się tylko jedno - demolka na najwyższym poziomie. Przeciwników możemy eliminować w dowolny sposób. Uderzając w nie z zawrotną prędkością, trzeć nimi o barierki, zmuszać do zderzenia czołowego z pojazdem z naprzeciwka, korzystać z ramp lub po prostu z... większego samochodu.

Najciekawszym trybem przedstawionym w grze jest ''Akrobacja''. Polega ona na wykonaniu jak największej ilości sztuczek w jak najkrótszym czasie. Do dyspozycji mamy billboardy, rampy oraz skocznie. Im efektowniej tym lepiej. Na uwagę zasługuje także tryb ''Ścigany'', w którym uciekamy przed kilkoma samochodami, usiłującymi zniszczyć nasz pojazd przed dotarciem do mety.

Graficznie gra wypadła bardzo dobrze. Wszystkie szczegóły i elementy otoczenia zostały dopracowane do perfekcji. To samo mogę powiedzieć o udźwiękowieniu. Oprócz odgłosów szybkich maszyn, możemy wsłuchiwać się w świetnie skomponowaną ścieżkę dźwiękową.

''Burnout Paradise'' to dobra gra, która stała się długo oczekiwanym powiewem świeżości w gatunku. Efektowne wyścigi i szybkie, piękne wozy.