WENECJA 2023: "Biedne istoty" ze Złotym Lwem. "Zielona granica" ze specjalną nagrodą jury

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/WENECJA+2023%3A+%22Biedne+istoty%22+ze+Z%C5%82otym+Lwem.+%22Zielona+granica%22+ze+specjaln%C4%85+nagrod%C4%85+jury-152029
WENECJA 2023: "Biedne istoty" ze Złotym Lwem. "Zielona granica" ze specjalną nagrodą jury
Poznaliśmy laureatów 80. festiwalu filmowego w Wenecji. Główną nagrodę, Złotego Lwa, otrzymały "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Nagroda specjalna jury powędrowała w ręce Agnieszki Holland za film "Zielona granica".  

Festiwal filmowy w Wenecji: "Biedne istoty" ze Złotym Lwem



"Biedne istoty"  to opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

GettyImages-1670209499.jpg Getty Images © Vittorio Zunino Celotto


Jak napisał nasz recenzent: "Biedne istoty" to taka bardziej perwersyjna "Barbie". Ot, opowieść o kobiecie-lalce, która porzuca sztuczne życie pod kloszem, by poszukać głębszych doznań i szerszej świadomości. Barbie Grety Gerwig trafiała do prawdziwego świata, Bella Yorgosa Lanthimosa również trafia. W obu przypadkach jest to jednak "prawdziwy świat" – taki w cudzysłowie satyrycznego przejaskrawienia. Grecki reżyser po raz kolejny przekrzywia kamerę i patrzy z ukosa, by wychwycić absurdalność społecznego ładu oraz mechanizmów władzy i opresji. "Dziwny film", powie ktoś. Ale Lanthimos zrobił karierę na powtarzaniu do upadłego "chyba ty": na przypominaniu nam o tym, że sami jesteśmy dziwni.

Festiwal filmowy w Wenecji: "Zielona granica" z nagrodą specjalną jury



"Zielona granica" to - jak zapowiada dystrybutor - "opowieść-fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas". Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.   

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. "Zielona granica" jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

GettyImages-1670185834.jpg Getty Images © Vittorio Zunino Celotto



Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?    

Plakat filmu "Zielona granica" autorstwa Andrzeja Pągowskiego

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.    

Festiwal filmowy w Wenecji: zwycięzcy



Złoty Lew:
"Biedne istoty", reż. Yorgos Lanthimos
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury:
"Evil Does Not Exist", reż. Ryusuke Hamaguchi
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Srebrny Lew - najlepsza reżyseria:
Matteo Garrone - "Io Capitano"

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Puchar Volpi - najlepsza aktorka:
Cailee Spaeny - "Priscilla"
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Puchar Volpi - najlepszy aktor:
Peter Sarsgaard - "Memory"
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Najlepszy scenariusz:
Pablo Larrain i Guillermo Calderón - "Hrabia"
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Nagroda Specjalna Jury:
Agnieszka Holland - "Zielona granica"
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Zobacz wywiad z Agnieszką Holland




Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki:
Seydou Sarr - "Io Capitano"
Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones