Królowa Kleopatra. Egipt nie odpuszcza platformie Netflix. Szykuje własny dokument, który pokaże "prawdę"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kr%C3%B3lowa+Kleopatra.+Egipt+nie+odpuszcza+platformie+Netflix.+Szykuje+w%C5%82asny+dokument%2C+kt%C3%B3ry+poka%C5%BCe+%22prawd%C4%99%22-150703
Królowa Kleopatra. Egipt nie odpuszcza platformie Netflix. Szykuje własny dokument, który pokaże "prawdę"
Dziś swoją premierę na platformie Netflix miał serial dokumentalny "Królowa Kleopatra". Tytuł jeszcze przed swoim debiutem rozwścieczył władze Egiptu. I te nie zamierzają odpuszczać. Właśnie ogłoszono, że państwowa telewizja Al Wathaeqya przygotuje własny wysokobudżetowy dokument, który pokaże prawdę o ostatniej władczyni starożytnego Egiptu.

Dlaczego Egipt jest wściekły na platformę Netflix?



"Królowa Kleopatra" jest drugim projektem powstałym w ramach cyklu dokumentów platformy Netflix o afrykańskich władczyniach. Bohaterką pierwszego serialu był Nzinga, królowa Ndongo i Matamba.

Formuła cyklu jest prosta: fakty historyczne przeplatają się z fabularyzowanymi "rekonstrukcjami". I to właśnie one w przypadku "Królowej Kleopatry" stały się punktem zapalnym. Do roli Kleopatry zatrudniono bowiem mającą mieszane etniczne pochodzenie Adele James. Dla Egiptu oznacza to popularyzowanie kłamstwa, ponieważ zdaniem tamtejszych władz i uczonych Kleopatra miała jasny kolor skóry za sprawą hellenistycznego pochodzenia jej rodu po stronie ojca.


Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydała Najwyższa Rada Starożytności, czyli istniejąca od 160 lat organizacja, która odpowiada za dziedzictwo kulturowe Egiptu.

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności potwierdza, że królowa Kleopatra miała jasną skórę i helleńskie (tj. greckie) korzenie – napisano w dokumencie. Mostafa Waziri nie ma wątpliwości, że "Królowa Kleopatra" to przykład zakłamywania historii: 

Wygląd bohaterki zakłamuje historię Egiptu i jest rażącym błędem historycznym, tym bardziej, że film klasyfikowany jest jako dokument, a nie utwór dramatyczny. Wymaga to od osób odpowiedzialnych za jego produkcję rzetelnych badań i oparcia się na historycznych i naukowych faktach.

Waziri zwrócił uwagę, że pochodzące z czasów Kleopatry wizerunki władczyni, tj. rzeźby czy monety, potwierdzają, że miała ona typowo helleńską urodę: jasną skórę, długi nos i wąskie usta. Jednocześnie zaprzeczył, by protesty, jakie "Królowa Kleopatra" wywołała w Egipcie wynikały z rasistowskich postaw.

Źródłem sprzeciwu, jakiego film doświadcza jeszcze przed premierą, jest chęć obrony wizerunku królowej Kleopatry VII. Jest to ważna i autentyczna część historii starożytnego Egiptu, daleka od rasizmu, z pełnym szacunkiem dla cywilizacji afrykańskich i naszych braci na kontynencie afrykańskim, który nas wszystkich łączy.

Zwiastun serialu "Królowa Kleopatra"




Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones