Witold Sobociński 

Witold Wojciech Sobociński

8,4
1 058 ocen zdjęć
Witold Sobociński
Jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, pedagog. W 1955 r. ukończył Wydział Operatorski PWSF w Łodzi, gdzie studiował z innym wybitnym operatorem Jerzym Wójcikiem. Jako samodzielny autor zdjęć zadebiutował w 1967 r. filmem „Ręce do góry”. Dzięki udanemu debiutowi Andrzej Wajda złożył wówczas początkującemu jeszcze operatorowi propozycję zrobienia zdjęć do „Wszystko na sprzedaż” a później „Wesela”, przy którym Sobociński miał bardzo dużo swobody artystycznej i do dziś uważa pracę wykonaną przy ekranizacji dramatu Wyspiańskiego, jako jedną z najlepszych w swojej karierze. Później przyszła współpraca z Wojciechem Jerzym Hasem, z którym stworzyli jeden z najpiękniejszych wizualnie polskich filmów – „Sanatorium pod klepsydrą”, Romanem Polańskim („Piraci”, „Frantic”) czy też Andrzejem Żuławskim („Trzecia część nocy”). Witold Sobociński zaliczył również epizod w Hollywood po latach mówił: „(…) Po "Piratach" i "Franticu" wysłano mnie do Ameryki po to, żebym znalazł tam sobie pracę. Kiedy zobaczyłem, na czym to wszystko polega, tych ludzi, którzy rzucili się ma mnie z ofertami robienia filmów kategorii b, c i d, to doszedłem do wniosku, że nie będę zaczynał nowego życia na obczyźnie robiąc kino drugiej czy trzeciej kategorii. Tam liczy się tylko ten, kto ma lepszy biznes, lepsze biuro i więcej zarabia.(…)”. Ostatnią jego pracą przy filmie fabularnym były zdjęcia do „Wrót Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika, za które otrzymał „Orła” oraz nagrodę na FPFF w Gdyni. Od tamtej pory Witold Sobociński zajmuje się głównie filmem reklamowym, jednak ubolewa, że nie otrzymuje już ofert pracy w fabule: „(…) Żałuję tego, że nikt się nie odważył czy nie poznał, aby jeszcze zaangażować mnie do filmu fabularnego. Przez te lata okazało się jednak, że nie mam już z kim kręcić. Każdy robi filmy z kimś innym. Tego właśnie żałuję, że się zestarzałem, chociaż cały czas mogę jeszcze pracować. Tego, co się nauczyłem jeszcze nie zapomniałem. (…)”. Za to od 1980 roku realizuje się, jako wykładowca w PWSFTviT w Łodzi. Jest ojcem operatora Piotra Sobocińskiego, oraz dziadkiem operatorów Piotra i Michała Sobocińskich.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 października 1929

data śmierci: 19 listopada 2018

miejsce urodzenia: Ozorków, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 4 inne nagrody oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). Dyplom uzyskał w 1984 roku.
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia:
- 1962 r. - Nagroda Ministra Obrony Narodowej III stopnia;
- 1964 r. - Nagroda Ministra Obrony Narodowej II stopnia;
- 1973 r. - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia;
- 1977 r. - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia;
- 1998 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2002 r. - Nagroda Międzynarodowa na całokształt twórczości przyznana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych;
- 2004 r. - Nagroda Ministra Kultury za całokształt twórczości;
- 2008 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis";
- 2011 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
Jest członkiem PSC (Polish Society of Cinematographers), elitarnego stowarzyszenia twórców zdjęć filmowych. Dołączyć do niego, można tylko poprzez specjalne zaproszenie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Za Sanatorium pod Klepsydrą, Ziemię obiecaną oraz mniej znane Wrota Europy przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych polskich operatorów po prostu geniusz.

Gratuluję jemu tej nagrody... Powinien ją dostać...

tymczasem bywał nierówny.
Obok faktycznie wybitnych prac u boku
Żuławskiego (Trzecia część nocy") ,
Kawalerowicza ("Śmierć prezydenta") ,
Falka ("Był jazz") ,
Wajdy ("Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Ziemia obiecana") ,
tworzył operatorskie potworki by wspomnieć nieudolnych i zwyczajnie tandetnych "Piratów"...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones