PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=334999}
6,8 115 tys. ocen
6,8 10 1 114815
4,9 18 krytyków
Warcraft: Początek
powrót do forum filmu Warcraft: Początek

Chciałbym się dowiedzieć która część warcraft bedzie odzwierciedlać film.Można się jakoś przygotować do filmu żeby być ogarnięty? Gdzie jest opisane jak powstał świat azeroth i jak było tam od poczatku? Prosze o jakieś linki gdzie można poczytać/obejrzeć podstawowe info które powinien posiadać widz.

Eazy96

Fabuła filmu odzwierciedla grę Warcraft 1 oraz książkę Ostatni Strażnik.
Co do streszczenia fabuły Warcrafta polecam https://issuu.com/wowcenterpl/docs/pradawna_kronika_tom2_pociety_final

Puchy11

To nie streszczenie ale cała książka. Streszczenie ma kilka kartek.

ocenił(a) film na 9
Eazy96

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstał Azeroth i co było na początku to polecam trylogię Wojna Starożytnych (książki).
Ewentualnie, zerowym kosztem, możesz sobie poczytać o świecie na wowwikach.

http://wowwiki.wikia.com/wiki/Lore

Koniec końców podejrzewam, że nie trzeba będzie się przygotowywać do filmu i że to film będzie przygotowany do oglądania dla wszystkich, którzy lubią gatunek fantasy, a niekoniecznie znają Warcrafta.

użytkownik usunięty
Dentarg

Nie wiem jak ty , ale nie rozumiem ludzi , którzy nie mieli do czynienia z grami blizzarda . A krytykują zwiastuny filmu Warcraft .

ocenił(a) film na 9

A ja rozumiem. Warcraftowi orkowie wyglądają bardzo nierealistycznie (możemy podziękować za to WoWowi) i nawet najlepsze CGI tego nie ukryje. Ludzie, którzy jedyne fantasy jakie widzieli to Władca Pierścieni Jacksona, raczej tego nie kupią. Owszem, film im się może spodobać, ale pierwsze wrażenie będzie odpychające właśnie przez tych nieproporcjonalnych orków.

użytkownik usunięty
Dentarg

A jak według ciebie orkowie powinni wyglądać , w tym filmie ? Ja wowa nie tykam z powodu abonamentu .

ocenił(a) film na 9

Według mnie powinni wyglądać tak jak w czasach Warcrafta 1 i 2, czyli bardziej realistycznie.

Poniżej zamieszczę przykłady orków nieskażonych stylem Warcrafta 3 i WoWa (WoWa w szczególności).

Blackhand:
http://images.wikia.com/wowwiki/images/b/b6/Warcraft1-black-hand-leader.jpg

Ner'zhul:
http://img.photobucket.com/albums/1003/lordyshadow/NerZhultheShaman.jpg

Grom Hellscream (zdecydowanie nie stary dziad z War3, a szalony orkowy berserker jakim był oryginalnie):
http://www.sonsofthestorm.com/images/metzen/WarCraft_Metzen013b.jpg

Ork i człowiek na jednym obrazku (doskonale widać zachowanie realistycznych proporcji między jedną i drugą rasą... w film tego absolutnie nie ma):
http://40.media.tumblr.com/ae8b6305483585c6a42dceaa0156fb7a/tumblr_nxlor68CM81r2 pn8uo5_r1_1280.jpg
http://www.sonsofthestorm.com/images/metzen/WarCraft_Metzen009b.jpg

Ork:
http://s995.photobucket.com/user/Thejon1993/media/warorc_zpsbaa84ff4.jpg.html
https://www.google.pl/search?q=warcraft+2+orc+vs+human+samwise&biw=1536& bih=755&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj5z5yp7JPLAhWLCXMKH YtRBL0Q_AUIBigB#imgrc=eS8p8bhHLnvH4M%3A

Dla porównania ork z WoWa:
http://www.nomarket.org/wp-content/uploads/2013/07/Nazuga-Start-of-Day-51-1024x7 29.jpg
http://s3.amazonaws.com/inspiresynergy-duncan/pictures/81073/Untitled_large.jpg

Widać różnice w proporcjach (ogromne dłonie orka z WoWa, do tego jeszcze ogromne bronie, zbroje... wygląda to trochę komiksowo).

Na zakończenie jeszcze trzech orków:
http://www.sonsofthestorm.com/images/metzen/WarCraft_Metzen010b.jpg

Tak, dobrze widać na rysunku, jeden z nich trzyma uciętą głowę człowieka. Aż ciężko uwierzyć, że to niby ten sam świat i ci sami orkowie co w WoWie.

użytkownik usunięty
Dentarg

Masz racje w 100 % , jednak pewnie sam blizzard zdecydował , że orki będą brązowe zamiast zielone .

Orkowie byli oryginalnie brązowi, stali się zieloni po skażeniu przez demony.

ocenił(a) film na 9
Puchy11

Skąd takie wnioski? W Warcrafcie 1, z tego co pamiętam, nie było o tym mowy.

Dentarg

Chociażby z książki "Władca klanów", czy z WoW: Warlords of Draenor ;) Orkowie zmienili kolor skóry po wypiciu krwi Mannorotha. Podczas tworzenia Warcrafta 1 raczej nie myśleli, że cały ten świat aż tak się rozwinie, więc historia tam zawarta jest po prostu niekompletna.

ocenił(a) film na 9
Puchy11

Przecież nie piszesz o oryginalnych orkach, tylko o zmianach jakie zaszły na potrzeby Warcrafta 3 i WoWa. "Władca klanów" powstał w 2001 roku, czyli 7 lat po wydaniu pierwszej gry. Przez ten czas wiele się wydarzyło w Blizzardzie i miało to wpływ na zmiany w świecie Warcrafta.

Właśnie o to chodzi, że oryginalnie (czyli w Warcrafcie 1, w pierwszych założeniach świata) orkowie nie byli brązowi, nie byli skażeni krwią demonów i nie byli dobrą rasą. Jeśli się mylę to śmiało mnie poprawiaj, ale wydaje mi się, że w 1994 roku wizerunek Warcraftowego orka był inny niż po roku 2000.

Wracając jednak do filmu to moim zdaniem orkowie powinni być w obu wersjach. Te zielone, skażone, jak najbardziej podobne do oryginału, do pierwszej koncepcji złych stworów. Te drugie, brązowe, powinny być takie jak ludzie.
Wygląd zdecydowanie był korzystniejszy te 20 lat temu, na pokazanych przeze mnie rysunkach, ponieważ tamci orkowie nie byli zmutowanymi kulturystami i lepiej by się prezentowali obok zwykłych aktorów. Wydaje mi się, że ludzie, którzy czepiają się CGI na zwiastunie, widzą sztuczność orków. Mi się wydaje, że tego wrażenia sztuczności się nie pozbędziemy, choćby i zastosowali nie wiadomo jakie CGI, ponieważ ci orkowie są po prostu nierealistyczni. Tak wyglądające stwory nie miałyby prawa istnieć w realnym świecie.

Dentarg

Owszem, ale wciąż są to ci sami orkowie, czy to w Warcrafcie 1 czy w WoWie pod względem ich historii, którą mocno rozwinęli w późniejszych grach. To co było w Warcrafcie 1 w większości praktycznie wyrzucili do śmietnika. Nie wiem co pokażą w filmie, bo i tak sporo zmieniają, ale orkowie mają być w dwóch wersjach (było to pokazane we fragmencie na Comic-Con).
Co do ich postury to się zgadzam, wcześniej wyglądali o niebo lepiej niż te Hulko-podobne stwory.

ocenił(a) film na 9
Puchy11

"To co było w Warcrafcie 1 w większości praktycznie wyrzucili do śmietnika."

A tak, prawdę powiadasz. Może film będzie mostem między tym co wyrzucili, a tym co dodali.

ocenił(a) film na 10
Puchy11

@Dentarg więc rozumiem, że Blizzard powinien zatrzymać się na Wc1 i nie rozwijać gry w żaden sposób bo tylko tam coś dla ciebie było realistyczne? To niedorzeczne. Orki rozwijały się w innym świecie, dużo bardziej brutalnym niż Azeroth więc mają pełne prawo być dużo więksi niż ludzie. Książki, nieważne ile lat po pierwszej części gry, są pisane i wypuszczane za mniejszą lub większą zgodą Blizzarda. To że w Wc1 nie było powiedziane co się działo z orkami to nie znaczy, że późniejsze części gry i książki nie kreują świata. A te rysunki sprzed chyba 20 lat... aż szkoda mówić. Widziałeś gdzieś żeby któraś część gry to były rysunki? Czy może jednak to wszystko są animacje komputerowe?

ocenił(a) film na 9
Ashtaroth

Już śpieszę z wyjaśnieniami.

Oczywiście, że Blizzard nie powinien się zatrzymywać na Wc1. Nie byłoby wtedy świetnego Wc2 i bardzo dobrej fabuły Wc3 :D

Tak, te rysunki są sprzed 20 lat.

Książek się w ogóle nie czepiam. Mało tego, jestem bardzo zadowolony, że powstają, bo jedynie one mnie utrzymały w świecie Warcrafta, bo w WoWa nie gram.

"Widziałeś gdzieś żeby któraś część gry to były rysunki? Czy może jednak to wszystko są animacje komputerowe?"

Tak, widziałem. Animacje komputerowe w Wc1 i Wc2 to sprite'y 2d, czyli rysunki ;)

A poza czepialstwem to podałem te rysunki, bo styl z jakimi byli rysowani orkowie (orki to w oceanach pływają) dużo bardziej mi się podoba niż to jak ich wizerunek się zmienił na przestrzeni lat. Stara wersja orków jest dużo mniejsza, dużo bardziej proporcjonalna, dużo bardziej realistyczna. Nowsza wersja orków ma przeogromne łapska, niewielkie głowy, bycze karki, wielkie muskuły. Są trochę karykaturalne. Szczególnie jeśli postawisz takiego nowego orka przy zwykłym człowieku co przecież ma miejsce w filmie. W porządku, zgodzę się z tym, że orkowie rozwijali się w innym świecie i mogą być więksi, ale mogliby mieć zachowane proporcje ciała, mogliby wyglądać bardziej jak istoty które faktycznie miałyby szanse istnieć. Tak niestety od wielu lat nie wyglądają. Wyglądają jak kulturyści z małymi głowami i wielkimi łapskami.

ocenił(a) film na 10
Dentarg

'Ork (ang. Orc), l.mn. orkowie lub orki" jak rzecze polska wikipedia, na bazie wielkiego słownika ortograficznego pwn, to tak żeby docinka nie wyszła ;)
Nie rozumiem tylko czepiania się ich wyglądu, więc gnomy czy gobliny też nie mają racji bytu bo mają duże głowy w porównaniu z resztą ciała? :D Porównajmy sobie jedynie wygląd orka właśnie w pierwszych grach a w wc3, wowie czy w nowym filmie. Jest spora różnica graficzna - na co grafika komputerowa pozwalała w tamtym czasie, a teraz. Kiedy się rozwijała zaczęli wymyślać i 'upiększać' i powoli doszło do czegoś takiego, więc nie dziw, że zrobili je wyglądające groźniej, jak orki powinny wyglądać ;) (Wystarczy spojrzeć na cinematic który załączyłeś do odpowiedzi wyżej, gdzie wyglądają co najmniej komicznie.)
Głupio się powtarzać - inny świat, ale i trudne warunki życia, długoletnie wojny, nie wiem czemu taki kulturystyczny wygląd dziwi i do tego odrzuca. Moim zdaniem ich wygląd dobrze się wpasowuje w to kim są. Jak mówi Orgrim na pierwszym trailerze - "for orcs, there is no other life but wars", popraw mnie jeśli źle usłyszałem. ^^

ocenił(a) film na 9
Ashtaroth

"(Wystarczy spojrzeć na cinematic który załączyłeś do odpowiedzi wyżej, gdzie wyglądają co najmniej komicznie.)"

W tamtych latach nie dało się zrobić lepszych cinematiców.

"Nie rozumiem tylko czepiania się ich wyglądu, więc gnomy czy gobliny też nie mają racji bytu bo mają duże głowy w porównaniu z resztą ciała? :D "

Dokładnie tak. Zapytaj Dante co on i jego kumple sądzą o warcraftowym krasnoludzie chociażby. Dla wielu ludzi taka stylistyka jest śmieszna, a nie poważna.

" więc nie dziw, że zrobili je wyglądające groźniej, jak orki powinny wyglądać ;)"

Groźniej? Raczej bardziej bajkowo, kreskówkowo.

ocenił(a) film na 9

"jednak pewnie sam blizzard zdecydował , że orki będą brązowe zamiast zielone "

Przecież to nie ma nic do rzeczy...

użytkownik usunięty
Dentarg

Ma to do rzeczy wiele , ponieważ blizzard jest producentem tego filmu . Co do tych książek władca klanów i wow Warlods of Draenor . Puchy 11 może mieć racje

ocenił(a) film na 9

To nie ma nic do rzeczy. Ja pisałem o posturze orków, o tym jak wyglądali na początku, w czasach Warcrafta 1 i 2. Moim zdaniem, Puchego11 również, taka postura wygląda lepiej niż Hulko-stwory.
To czy orkowie są brązowi, zieloni, fioletowi czy różowi nie było tematem rozmowy.

użytkownik usunięty
Dentarg

Tutaj masz racje, że kolor orków to nie temat rozmowy .

użytkownik usunięty
Dentarg

Flower 34 na mnie sie uwziął z jakiegoś powodu ., i sie wymądrza jak by był moderatorem i adminem Filmweb jednocześnie . Nie radziłbym ci dyskutować z nim

Dentarg

W W3 orkowie byli już więksi od ludzi, ale minimalnie, coś jak kulturyści w stosunku do dobrze zbudowanego człowieka, ale nie koksa. No i nadal mieli zieloną skórę naturalnie.

A tu, w drugiej scence masz dowód, że już w W2 orkowie byli nieco więksi.
https://www.youtube.com/watch?v=Hc_MiZlz6gE

ocenił(a) film na 9
Homek_2

Tak, nieco więksi, ale nie aż tak jak obecnie. Wtedy byli jak kulturyści, teraz są jak Hulki :D

Dentarg

Może to pokolenie z W3/WoW'a było lepiej odżywione i dlatego tak wyrosło? ;)

ocenił(a) film na 9
Ancient_Behemoth

Wszystko pewnie przez te uprawy GMO.

Dentarg

Brzmisz bardzo ironicznie i nie do końca rozumiem takiej postawy :)
Wygląd orków i ich proporcje są całkowicie stworzone przez blizzarda i do nich należała kreacja ich wyglądu, wygląd Orków pozostał taki sam od początku, rysunki które zamieściłeś to potwierdzają, orkowie na nich są przepakowani i wyglądem przypominają kulturystów przez brak porównania wydają się po prostu normalni ^^
Zdjęcie z wowa przedstawia orka w zbroi z bardzo oddającymi ducha serii wielkimi naramiennikami które powiększają go optycznie, możliwe że też celem autorów było nadanie im innych kształtów w celu odróżnienia od ludzi

ocenił(a) film na 10
Dentarg

Ork będzie wyglądał tak jak się spodoba twórcy, jak ktoś sobie wymyśli, że będzie różowy w ciapki to taki będzie, bo póki co nikt prawdziwego orka nie widział. Jak dla mnie wyobrażenie orka z WoWa jest dobre, a to co widać na trailerze na pewno zostanie, lub zostało poprawione. Przypuszczam, że po paru minutach oglądania wszyscy do orków jakie będą w filmie się przyzwyczają i zostaną nowym wyobrażeniem orka w głowach widzów.

ocenił(a) film na 7
Dentarg

tu akurat się z Tobą nie zgodzę, o ile w wowie wyglądają kiczowato, to w filmie nie jest źle. Posturę może i mają "hulków", ale nie wyglądają źle. Według mnie więcej powagi orkom dodałoby nie zmniejszenie, a bardziej matowe barwy.

Dentarg

A wiesz może gdzie takie książki zdobyć, od kogo odkupić? W księgarniach nie ma po nich śladu :(

ocenił(a) film na 9
MissChewiee

Szukałeś w księgarniach internetowych? Kiedyś w Merlinie kilka było, ale teraz faktycznie jakoś pustką wieje...
Na allegro coś jest:

http://allegro.pl/trylogia-warcraft-wladca-klanow-i6086395001.html

ocenił(a) film na 8
Eazy96

Backstory do WC1, o którym (teoretycznie) będzie film:
https://www.youtube.com/watch?v=Wc33443aRfo

ocenił(a) film na 9
Hotora86

To koniecznie powinni pokazać na filmie w jakimś wstępie czy retrospekcji. Mogłeś chociaż oznaczyć, że są w tym spoilery :P

ocenił(a) film na 8
Dentarg

No w sumie to PREhistoria, więc nie ma spoilerów... Jak ktoś grał w WC1 lub 2 lub nawet 3 i WoW to większość tego wiedział. Sorry jeśli jednak zaspoilerowałem.

ocenił(a) film na 9
Hotora86

Mnie nie musisz przepraszać. Jak ktoś grał w WC1, 2, czy 3 to nie zna tego co znajduje się pod linkiem który wrzuciłeś, bo to są informacje głównie książkowe (z Wojny Starożytnych i Ostatniego Strażnika). W Warcraftach nie było mowy o początkach świata i matce Medivha. Być może te wątki pojawią się w filmie, także do tego odnosił się spoiler.

ocenił(a) film na 8
Dentarg

Miałem taką małą książeczkę do WC1 albo 2 i tam wszystko w skrócie było. ;) W grze zapewne wyłapywałem każde drobne odwołanie bo wiedziałem już co zaszło. Pewnie jestem po prostu nerdem i dla mnie to "oczywiste". :P

ocenił(a) film na 9
Hotora86

Tak z ciekawości: z którego roku są te książeczki do WC1 i 2? Po jeśli po roku 2003 to raczej nic tam oryginalnego (czyli pochodzącego z oryginalnych WC1 i 2) nie ma... Sam zaobserwowałem dwa odwołania grając w te gry. Jedno to końcówka kampanii orków w WC1, w której narrator mówi nam, że być może inwazja orków przeniesie się na zachód, gdzie leży inny kontynent. Później, w WC3, okazało się, że ten kontynent to Kalimdor. Drugie odwołanie to jedna z misji z dodatku do WC2, w której schodzimy do krypty Sargerasa i zabijamy demona.

Jeśli jednak jest jak mówisz, czyli jeśli masz książeczki z lat 95-96 i faktycznie jest tam opis świata włącznie z matką Medivha, opętaniem, Płonącym Legionem itp. to jest to bardzo ciekawa informacja. Daj znać z którego roku ta książeczka :)

ocenił(a) film na 8
Dentarg

Myślisz, że pamiętam? To było wieki temu! ;) Ale był to dodatek do bodajże WC2 Gold edition, więc na pewno nie z 90ych.

ocenił(a) film na 9
Hotora86

"Miałem taką małą książeczkę do WC1 albo 2 i tam wszystko w skrócie było. ;) W grze zapewne wyłapywałem każde drobne odwołanie bo wiedziałem już co zaszło."

Tak więc guzik prawda... w latach 90-tych jeszcze nie było tego co zaprezentowałeś w swoim pierwszym poście. Jeśli ktoś grał tylko w Warcrafty 1-3 to początków świata i pełnej historii Medivha nie zna.

" Ale był to dodatek do bodajże WC2 Gold edition"

Raczej Warcraft 2: Battle.net Edition wydany w 1999 roku.

"Myślisz, że pamiętam? "

Nie, myślę, że nie pamiętasz zarówno tej książeczki jak i treści trzech Warcraftów.

ocenił(a) film na 8
Dentarg

Dobra, nie pamiętam, masz większego e-penisa. Zadowolony? ;]

ocenił(a) film na 9
Hotora86

Prawie :D
Nie lubię jak ludzie popisują się wiedzą na dany temat niewiele wiedząc o czym piszą.

"Jak ktoś grał w WC1 lub 2 lub nawet 3 i WoW to większość tego wiedział. "

G*wno prawda. Teraz jestem zadowolony.

Tak swoją drogą mogłem tej dyskusji nie ciągnąć i olać, ale cóż... słowo się napisało ;) No nic, pozdrawiam. Zakończmy rozmowę w zgodzie.

Dentarg

Historia Aegwynn, jej walki z Sargerasem i narodzin Medivha, budowy portalu i kontaktów Medivha z Gul Danem, a także historia Draenoru i Hordy jest opisana w "manualach" do W1 i W2 wydanych razem z tymi grami. W W3 jest parę odniesień do czasów W1 i W2, m.in historia, którą opowiada Medivh przed ostatnią bitwą i historia Guldana spisana wewnątrz krypty Sargerasa.

Odnośnie Azshary i jej kontaktów z Sargerasem i rozpadzie świata jest kilka wzmianek w kampanii nocnych elfów we Frozen Throne.

ocenił(a) film na 9
Homek_2

"jest opisana w "manualach" do W1 i W2 wydanych razem z tymi grami."

O taką informację mi chodziło, dzięki :)

ocenił(a) film na 10
Dentarg

Zobaczymy Mannorotha? Jak myślicie?

ocenił(a) film na 9
jaro610

Myślę, że tak.

ocenił(a) film na 8
Eazy96

Więc tak: Fabuła filmu będzie osadzona w wydarzeniach z Warcraft'a 1, oraz książki Ostatni Strażnik. Osobiście nie znalazłem nigdzie streszczenia, więc proponuję poszukać audio book'a lub ewentualnej recenzji/opisu. Jeśli chodzi o powstanie Azeroth to sugeruję przeczytać World of Warcraft Chronicles: Volume 1, jednak nie wiem czy jest wydana po polsku(!). Ale widziałem na YT kanały gdzie ludzie tłumaczą ww. książkę na Polski. Mimo wszystko jednak nawet po przeczytaniu książki nie dowiemy się jak dokładnie został stworzony świat Azeroth(?) ponieważ w książce zaczynamy od walki światła z ciemnością i ładu z chaosem (jakkolwiek to nie brzmi), a później przechodzimy do życia Tytanów (nie, to nie tytani stworzyli Azeroth, oni go tylko znaleźli). W każdym razie polecam odświeżenie starego tytułu jakim jest Warcraft 1, i przeczytanie książek Ostatni Strażnik i "Kronik Świata Warcraft".

Do samego filmu jednak nie należy się "przygotowywać" bo twórcy powinni go stworzyć tak żeby zachęcił ludzi do zainteresowania się Grą i twórczością z nią związaną, a nie na odwrót ;)

Eazy96

Polecam kanał na YT "Drwal rębajło" Opisuje historię Warcraft bardzo przyjemnym językiem nawet jak dla laika :P

ocenił(a) film na 8
Amad_D

Tylko tam gościu skupia się na szczegółach dla laika nie zrozumiałych (w stylu jak powstał ten śwat, ale nie da sie teog zrozumieć jesli się nie zna tego świata)

ocenił(a) film na 10
Eazy96

Jeżeli chcesz dowiedzieć czegoś przed filmem to Warcraft 1 i książka Ostatni Strażnik. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak powstał świat i zagłębić w jego kreacje przeczytaj Warcraft: Chronicle. A ogólnie polecam zagrać we wszystkie Warcrafty.