Nowe Horyzonty: Front Wizualny i nowy termin sprzedaży biletów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+Horyzonty%3A+Front+Wizualny+i+nowy+termin+sprzeda%C5%BCy+bilet%C3%B3w-139690
Śledztwo będzie dla nas rozrywką – to słynne powiedzenie Edgara Allana Poego, uznane za najkrótszą definicję powieści detektywistycznej, jest mottem tegorocznego Frontu Wizualnego – sekcji festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie kino przenika się z innymi formami sztuki. Filmowe śledztwa podejmowane przez artystów prowadzą nas nowymi ścieżkami patrzenia i myślenia o współczesności. O różnorodnych tropach podjętych w filmach z sekcji oraz towarzyszącym Nowym Horyzontom wystawach i działaniach artystycznych opowiada Ewa Szabłowska, kuratorka Frontu Wizualnego.

Pełny program połączonych edycji Nowych Horyzontów i American Film Festival ogłosimy 20 października. W tym roku festiwalowe filmy będzie można oglądać również w sieci, dzięki platformie Nowe Horyzonty Online. Uwaga: zmienia się termin rozpoczęcia sprzedaży biletów i dostępów do filmów online – z 22 października na 27 października. Tym samym wszyscy widzowie będą mieli więcej czasu na przeczytanie programu i ułożenie planu na jak najlepsze doświadczenie festiwali.

Front Wizualny na 20. MFF Nowe Horyzonty



fot. "Szczypce i skorupki", reż. Isam Hirabayashi

Do japońskiego hotelu kapsułowego zabiera nas Isamu Hirabayashi w "Szczypcach i skorupkach" – filmie, gdzie lustrem ludzkich zachowań jest świat skorupiaków. Biennale sztuki staje się terenem eksploracji Bena Riversa i Anochy Suwichakornpong. W "Krabi, 2562" poszukiwania zaginionej artystki prowadzą zygzakiem między światem rzeczywistym a nadprzyrodzonym, gdzie duchy są równie powszechne jak samochody. W "Czarodziejskiej górze", eseju przywołującym atmosferę powieści Tomasza Manna, Eitan Efron i Daniel Mann ruszają na wyprawę, której cel znajduje się nie na szczycie, lecz wewnątrz góry. Do delirycznych podziemi kolumbijskiego półświatka prowadzi "Po kablach" Camilo Restrepo, a do Tbilisi – "Raving Riot" Stepana Polivanova, kręcony w czasie re(j)wolucji w 2018 roku.

fot. "Gdybym sama była zimą", reż. Jazmin Lopez

W "Hurra, wciąż żyjemy" artystyczna komuna pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, kiedy nagle znika reżyser. Gdzie się podział, kim jest i dlaczego tak mocno wpływa na życie kolektywu? W swoim debiucie, inspirowanym mitem i stylem filmów Rainera Wernera Fassbindera, Agnieszka Polska próbuje odpowiedzieć na te pytania nie pokazując artysty na ekranie, lecz skupiając się na aktorach uzależnionych od charyzmatycznego reżysera, jednocześnie nim zafascynowanych i życzących mu jak najgorzej. Inna komuna, równie mocno zainspirowana latami 70., rekonstruuje ikoniczne dzieła ucieleśniające rewolucję społeczną 68. roku: "Chinki" Godarda, "Ogień nie do ugaszenia" Haruna Farockiego i performans Any Mendiety "Bez tytułu (Przeszczep brody)" w intrygującym i wizjonerskim filmie Jazmin Lopez "Gdybym sama była zimą". A kolejny kolektyw dziewczyński kręci film o kontrkulturowej poetce z Argentyny. "Poetki z wizytą u Juany Bignozzi" w reżyserii Laury Citarelli i Mercedes Halfon to film układanka, w którym ludzkie historie pokazane są poprzez znalezione w pudełku rzeczy. Dla właścicielki miały specjalne znaczenie, dla spadkobierczyni są kolekcją niemych przedmiotów domagających się głosu.

fot. "Maszyna Zeusa", reż David Zamagni i Nadia Ranocchi

Serię archeologicznych znalezisk z teraźniejszości prezentują David Zamagni i Nadia Ranocchi, czyli grupa filmowa Zapruder w "Maszynie Zeusa. Niezwyciężonym". W dwunastu epizodach odpowiadającym dwunastu pracom herosa, Herkules – uosobienie siły i hartu – objawia nam się we współczesnych wnętrzach i wcieleniach. A w "Odysei" (Odyssey) Sabine Groenewegen, dwie sztuczne inteligencje przechwytują materiały filmowe ludzi mieszkających na obszarze znanym jako Holandia. Wymieniają się spostrzeżeniami na temat tego, co oglądają, próbując zrozumieć ludzki świat. Raport z życia na nieistniejącej wyspie przygotował baskijski reżyser i artysta Oskar Alegria w "Zumiriki", filmowym pamiętniku z czterech miesięcy życia rozbitka.

Scena artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty / 11. American Film Festival



Na więcej niemożliwych wysp zapraszamy do "Biura wysp znalezionych" (galeria Studio BWA; kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska) – główną wystawę zorganizowaną w ramach tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy zadaliśmy pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

Na wystawie towarzyszącej "Trzy to już tłum" (Galeria BWA Wrocław Główny, kuratorki: Michał Grzegorzek, Anka Herbut, Gregor Różański), zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, zobaczymy samochoreografujące się protesty, improwizowane tańce społeczne i oddolne formy ruchowej organizacji ciał w tkance miejskiej. Wspólnie z IP Group zapraszamy także na czwartą odsłonę Ambient Roomu: "Lumen" – zainspirowane "Solarisem" Stanisława Lema interaktywne środowisko immersyjne site-specific, eksperyment poznawczy, w którym wiązki światła inicjują szereg percepcyjnych iluzji.

Więcej szczegółów na nowehoryzonty.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones